Evdeki yardımcıya yapılmaması gereken olumsuz davranışlar

18 yıllık insan kaynakları mesleğimde, binlerce iş arayan yardımcılar arasından, seçme ve yerleştirme görevimi severek yerine getiriyorum. Bize, iş başvurusunda bulunan yardımcıların, referans soruşturmasını gerçekleştirirken, bu adaylarla önceki çalıştığı ailelerde neler yaptıklarına dair mülakat yapıyoruz. Buradaki amaç, yardımcının hangi işlere hakim olduğunu anlayıp, yardımcı adayının kişisel yapısı ile ilgili bilgileri edinmektir. Bu bilgileri edinirken, yardımcı bayana yapılan, maddi manevi olumsuz davranışlara sıkça rastlamamız mümkün olabiliyor. Bu nedenle bu haftaki makalemi, evdeki yardımcıya yapılmaması gereken olumsuz davranışlar şeklinde hazırlamak istedim.

yardımcıya yapılmaması gereken olumsuz davranışlar

EVDE YARDIMCI OLARAK ÇALIŞANLARA BAKIŞ AÇISI;

Bizden hizmet almak için arayan işverenler arasında, evdeki yardımcıya alt tabaka insanı diye bahseden, küçümseyip yaptıkları işi iş yerine koymayan, emeğe ve insan haklarına saygı duymayan insanlarla maalesef karşılaşabiliyoruz. Bunun nedeni, ev çalışanlarına karşı bakış açısıdır. Ev işleri, yemek, ütü temizlik gibi işleri herkes yapabilir, vasıfsız ve altyapısız insanların yapabileceği iş olarak görmeleridir. Bilmeliler ki, ev işlerine yardımcı olarak çalışmak, alın teri ve beden gücü ile yapılan, can ve mal emanet edilen, gerçek bir emekçi mesleğidir. Öncelikle, ev personellerine bu gözle bakılmaması ve saygı duyulan bir iş alanı olarak görülmesi gerekmektedir.

EV YARDIMCISI ÇALIŞTIRAN İŞVERENLERİN EV İÇERİSİNDEKİ TUTUMLARI;

28 Yıllık, tecrübeli yardımcı portföyüne sahip, yardımcı bayan ajansımızın, yıllarca iyi referanslar edinmesinin bir sebebi de, iş bulmak için başvuran ve işe yerleştirdiğimiz elemanlarımız tarafından sevilmesidir. Onlara karşı saygı duyup, onlara değer vermemiz, yılar içinde tekrar tekrar bize iş için başvurmaları konusunda, tekrar tercih etmelerine neden olmuştur. Yardımcı bayanların istedikleri en önemli konu, sevilip sayılacakları iyi bir ailede hizmet vermektir.

Çalıştıkları evlerde, ‘’bunu yeme, bu lavaboyu kullanma, evimizde duş alma, çamaşırlarını yıkama, bunlar ne çabuk bitti’’ gibi söylemler, misafir geldiğinde, misafir yanında küçük düşürücü konuşmalar, evde yardımcıya ayrı yemek yapılması ve verilmesi gibi pek çok davranışa maruz kalmaktadırlar. Bu davranışlar, gündüzlü yardımcılara da, yatılı yardımcılarada sergilenmektedir.

Fakat, bu davranışların daha da ilerisi, yatılı çalışanları daha çok etkilemektedir. İleri davranış derken kastettiklerimiz; ayrı oda verilmeyip, depo yada salonda yatırılması, 24 saat izne çıkarılmaması, kendi evi dışında, akraba veya ofisinde de çalıştırması, çok geç saatlere kadar sürekli çalıştırmak istenmesi gibi.

Ayrıca bebeği olan aileler, yatılı çalışan yardımcılardan, bütün gün evin işlerini yaptıktan sonra, birde gece bebeğin bakımını da üstelenmesini isteyenlere de, sıkça rastlamaktayız. Bütün bunlar, bir insanın, uzun süre  kaldıramayacağı, bedensel ve psikolojik ağır yüklerdir.

Evde çalışan yardımcıya asla yapılmaması gereken davranışlara gelirsek;

  • Küfür, hakaret, argo lakap gibi hitap asla etmemeli ve bağırarak isteklerinizi yöneltmemelisiniz.
  • Maaşını geç vermek, hastalanıp gelmediğinde bu günleri maaşından kesmek, yıllık izinlerinde maaşını kesmek, yıllık artışlarını yapmamak, sosyal güvenlik yükümlülüklerinizi yerine getirmemek gibi tutumlara, asla girmemelisiniz.
  • Ev işlerine yardımcı personelinizin dış görünüşü ile ilgili olumsuz yorumlar, ailesi ile ilgili eleştiriler, geçmişte yaptığınız jestlerinizi yüzüne vurmalar gibi davranışlarda bulunmadan, kişisel ve özel konularda saygı duymalısınız.

Evde çalışan yardımcı elemanlar, işle ilgili sorumluluklarını yerine getirip ve işverenine saygıda kusur getirmemesi gerektiği gibi, karşılıklı olarak, işverenin de aynı saygıyı, işyerinde elemanına göstermelidir. Özel hayat ve iş hayatının her alanında, saygısız ve sevgisiz bir ilişki, sağlam temeller üzerine kurulamaz. Ev işlerine yardımcılığı meslek olarak görüp, bu mesleği alnının teri ile kazanan kadınlar, en kutsal işlerden birini yapmaktadırlar. Eğer, uzun vadeli ve iyi bir hizmet almak isterseniz, evdeki yardımcıya yapılmaması gereken olumsuz davranışlar konusuna, dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ev işlerine yardımcı bayan arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 11.06.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?