Yardımcı ile uzun vadeli çalışmanın sırları

Bizlere, yardımcı ihtiyaçları için başvuran ailelerin, en çok muzdarip olduğu konu, sık sık yardımcı değiştirmektir. Kalıcı bir yardımcı bulmak, ailenin bir parçası şeklinde görmek, yıllarca güven ve huzurlu bir şekilde hizmet almak, en büyük istekleridir. Bu nedenle, 29 yıllık yardımcı bayan ajansı olarak, yardımcı ile uzun vadeli çalışmanın sırları konulu yazımızla, bilgi ve birikimlerimizi, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yardımcı ile uzun vadeli çalışmanın sırları

Peki, uzun vadeli yardımcı ile çalışmak için, izlenecek yollar nelerdir? sizlere tek tek açıklayalım;

Yasal, kurumsal, köklü bir yardımcı danışmanlık şirketi ile çalışmalısınız;

Öncelikle, evinize yani, en mahrem hayatınızın merkezine alacağınız kişiye, ‘’alt tarafı temizlikçi kadın, hepsi de öğretince yapar’’ mantığı ile bakmamalısınız. Eğer ki, zamanınız ve sabrınız var ise, deneme ve yanılma yöntemi ile, bu süreç sizi bezdirmeyecekse, doğru kişiyi bulana kadar yardımcı değiştirebilirsiniz. Fakat, artık zamanınız ve iş öğretecek sabrınız kalmadıysa, kesinlikle İşkur’a bağlı ve güçlü referanslara sahip, yardımcı bayan firması ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Önemli uyarı ! Kesinlikle, bu sektörde merdiven altı çalışan ve tamamiyle yasalara aykırı şekilde, çalışan elemandan komisyon alarak işe yerleştirme yapan, yasa dışı yardımcı ajansları ile çalışmayınız. 

Çünkü, size bulduğu yardımcı ile ilgili ve kendi merdiven altı yaptığı iş ile ilgili taahhütleri tamamen asparagastır. Başınıza gelebilecek, maddi ve manevi hiçbir kaybınızda, yanınızda yer almaz. Söz verdiği gibi hizmetinin arkasında durmaz. Bu tarz merdiven altı, komisyoncu gibi yardımcı bulan kişilerle, aranızda hizmet bedeli veya personel temini sözleşmesi gibi, kurumsal kurallar, söz konusu değildir. 

Beklentilerinizi belirleyin ve bunlara cevap verebilecek yardımcıyı seçin;

Ev işlerine yardımcı bayan gereksinimleri genellikle; 

-Bebeği olan anneye, anne yardımcısı; gerektiğinde ev işleri desteği, gerektiğinde bebekle ilgili destek verecek.

-Çalışan anneler için, ev işlerine yardımcı olup, varsa çocukları okuldan karşılayacak. 

-Yoğun sosyal hayatı olan, davetleri olan ve büyük evlerde yaşayan aileler için, sistem, servis ve düzen bilen yardımcılarla çalışmak.

Yaşlıya yardımcı olup, yaşam kalitesini arttırıp, günlük ihtiyaçlarını karşılamak gibi ve benzeri, birçok ihtiyaçtır.

Bütün bunlar, yardımcıda aradığınız, esas niteliği gösteren önemli özelliklerdir. Yapmanız gereken, sizin iş tanımınıza uygun çalışmış, referanslı yardımcı bayan arayışında olmanızdır. 

Örneğin;

Çocuklu evde çalışmış yardımcı, villada çalışmış yardımcı, yaşlı bakımında çalışmış yardımcı, hasta bakımında çalışmış yardımcı, bebekli bir anneye yardımcı olarak çalışmış, tecrübelere sahip olması gibi.

Buradaki temel amaç; aynı tarz hizmeti, daha önceden, en az 3-4 sene, aynı ailede vermiş olmasıdır. Bu, benzer bir işte başarılı olacağının ve istikrarlı çalıştığının göstergesidir.”

“Referans, yardımcının aynasıdır.”

Yaşam tarzınıza ve gerçek ihtiyaçlarınıza göre adım atmalısınız;

Aileler temizlik işlerine yardımcı bayan arayışına geçmeden, hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bunları değerlendirip, gerçek ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre, evde çalışacak yardımcı arıyorum demeleri gereklidir. Aileler evde çalışacak yardımcı bayan adayı ile görüşme yapmadan önce, ihtiyaçları ve beklentileri olan, tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidirler. Nasıl ki, siz işveren olarak yardımcıdan, sonradan gelecek bir olumsuz değişiklik beklemiyor iseniz, aynı şekilde ev işlerine yardımcı olarak işe aldığınız personeliniz de sonradan, anlaşmada olmayan bir beklentiye girmenizi istemeyecektir. İlk başlarda kabullenmiş gibi olsa da, zamanla uzun vadede çalışmayı engelleyecek detayları, oluşturmaya başlamış olursunuz. Çünkü, çalışanlarında kendi hayat ve düzenlerini zorlayıcı durumlar, zamanla özel hayatlarında olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

Yatılı yardımcı mı? gündüzlü yardımcı mı? en baştan doğru belirlemelisiniz;

*Aileler gündüzlü ev işlerine yardımcı bayan veya yatılı ev işlerine yardımcı bayan mı? ihtiyacını belirleyerek, ona göre karar vererek görüşmelere başlamalıdır. Çünkü, gündüzlü yardımcı, yatılı çalışmaz veya yatılı yardımcı, gündüzlü yardımcı olarak çalışmaz. 

*Aşırı uzun saatlerde çalışan gündüzlü yardımcı, zamanla yorulur ve pes eder. 

*Yatılı yardımcılar da ise, haftalık izinlerini kullanacağı gün (hafta içi mi? hafta sonu mu? karşılıklı problem olmamalı. 

*Yazları, yazlığınızda kalacağı aylar, yazlıkta izin kullanıp kullanmaması, tatillerde eşlik edip etmemesi, resmi ve dini bayramlarda çalışıp çalışmayacağı gibi detaylar, tek tek konuşulup, iki taraf içinde sorun teşkil edilmeyecek noktada, anlaşılmış olması gerekiyor.

Yardımcıyı seçerken dikkat edilecek hususlar, uzun vadeli çalışmanın temelidir;

*Ailelerin evinde evcil hayvan varsa veya ilerisi için böyle bir düşünceleri varsa, bu durumu seçecekleri ev işlerine yardımcı bayan ile paylaşmalıdırlar. Uzun vade de, yardımcıda, alerjik veya korkma gibi sıkıntılar yaşanabilir.

*Aileler ev işlerine yardımcı seçerken, yardımcı bayanın aile düzenini, özel hayatını tanımalı ve detaylarını öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki, özel hayatı özenli ve düzenli olan yardımcı, çalışırken huzurlu ve daha verimli olacaktır.

*Ev işlerine yardımcı bayan, daha önce ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir. Bu durumu, detayları ile öğrenip çalışmasına engel teşkil edip etmeyeceğinden emin olmalısınız. Ayrıca düzenli olarak kullandığı bir ilacı var mı? sormalısınız.

Yardımcı bayan seçerken, en önemli diğer hususlar ise;

*Tecrübeli yardımcı bayan olarak işini seven  

*Sadece evinizi değil, tüm ailenizi de sahiplenecek 

*Hijyen kurallarını bilen, şartı şurtu olan, bu işi gerçekten meslek olarak gören ve bu işi yapmaya ihtiyacı olan 

*Görünüşü, konuşması düzgün, dikkatli, sigara kullanmayan, işinde sorumluluk sahibi, 

*Canınızı, çocuklarınızı, yaşlınızı, hastanızı, gözünüz arkada kalmayacak şekilde emanet edeceğiniz, tecrübeli yardımcı bayan olmasıdır.

1991 yılından bu zamana, bilgi deneyimlerimizin ışığında, kadın girişimciler olarak, empati gücümüzü kullanıyoruz. Kaliteli yardımcı  portföyümüzle, doğru kişileri sizlerle buluşturarak, hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yardımcı ile uzun vadeli çalışmanın sırları nı sizlerle paylaştık. Profesyonel yardımcı arıyorum ve uzun vadeli hizmet almak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 20.08.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?