Evdeki yardımcı ile iletişim neden önemli ?

Ev işlerine yardımcı çalıştırmanın ve iyi bir hizmet almanın altın kuralı, doğru bir iletişim kurmaktır. Çünkü, sizin istediğiniz hizmeti, iyi bir şekilde verebilmesi için, önce sizi tanıması ve anlaması gerekir. Bu haftaki yazımızda, sizlere tavsiyelerimizi sunmak amacıyla, evdeki yardımcı ile iletişim neden önemli ? konusunu kaleme aldık.

Yardımcı bayanı işe almadan evvel, neler sormanız gerekli, ne gibi araştırmalar yapmanız gerekli ve referanslı yardımcı olması konusundaki tavsiyelerimizi, önceki makalelerimizde, sizlerle paylaştık. Nihayetinde, hepsinde referansın önemine parmak bastık.

Yardımcı ile iletişim neden önemli

Ev işlerine yardımcı bayan, referanslı olsa dahi, yeni bir ev, onun için yeni bir sayfadır. Her evde, farklı yaşam tarzı ve farklı kültürdeki ailelerde çalıştıkları için, size bir alışma süreçleri olması kaçınılmazdır. Bu alışma süreci, bu boş sayfayı, istediğiniz gibi renklendirmeniz için önemli bir başlangıçtır.

Yardımcı bayan işe başladığında, bir adaptasyon ve tanıma süreci vardır. Bu süreçte yapılması gerekenler;

*Her detayı en baştan, istediğiniz şekilde anlatmalı ve ilk bir haftayı beraber geçirmelisiniz.

*Nasıl ki, sizi dinlemesini ve anlattıklarınızı uygulamasını bekliyorsanız, siz de onun, size rahatça soru sorabilmesi rahatlığını vermelisiniz. Buda sizin, yardımcı ile iletişime açık olmanızı gerektiren bir durumdur.

*Yardımcı sizin kafanızdan geçenleri duyamaz, hoşnut olmadığınız veya düzeltmesini istediğiniz şeyleri, siz uyarmadan bilemez.

*Yardımcı bayan, isterse 20 yıllık referanslara sahip olsun, önceki çalıştığı ailelerdeki düzen ve sistem aklına kodlanmış olur. Önceden çalıştığı ailenin ev düzeninde, işverenini mutlu ettiği için, yaptıklarının doğru olduğunu düşünebilir.

Örneğin;

  • Sizde gömlekler çizgili ütüleniyordur, bir önceki işverenin de, çizgisizdir.
  • Sizde, çarşaflar haftada 2 defa değişiyor dur, önceki işverenin de haftada bir.
  • Sizde, yemekler sebze ağırlıklıdır, önceki ailede protein ağırlıklıdır.
  • Sizde, iç çamaşırlar ütülenmiyordur, önceki işverenin de ütüleniyordur.

Gibi yüzlerde detayın olduğu, temizlik detaylarında, başarılı olması için, yardımcıyla her detayı tek tek konuşup, doğru yönlendirirmisiniz.

“Ev personeliniz, ister yatılı yardımcı bayan olsun, ister gündüzlü yardımcı bayan, iletişimde izlenecek yollar aynıdır.”

Evdeki yardımcının da duyguları olduğunu, insanca davranışı ve saygıyı hak ettiğini, her zaman bilmeniz gerekir;

Emekle yapılan her meslek gibi, ev işlerinde yardımcı ve temizlikçi olmak da, bir meslektir. Bu mesleğinde, zor yanları aşikardır. Yeni işe başlayan yardımcı da, tedirgin ve heyecanlıdır. İlk başta beğenilmek ve herşeyi doğru yapmak ister. Bilmediği veya yanlış yapmak istemediği bir konuda, rahatlıkla ev sahibine danışmak ister. Yani yardımcı içinde, işvereni ile arasındaki iletişim kurma çabası oldukça değerlidir.

18 yıllık, insan kaynakları meslek hayatımda, kimsenin dört dörtlük olduğunu görmedim. Her işverenin tolere ettiği kısımlar olduğu gibi, her çalışan yardımcı personelin de, işverenin de idare ettiği noktalar olabilir. Esas önemli olan, karşılıklı dürüstlük ve iyi niyetli olmaktır. Evde çalışan yardımcınızla iletişim kanallarını açmak demek, gereksiz samimiyet kurmak ve akraba ilişkisine çevirmek değildir. Aradaki mesafeyi, belli bir çizgide korumak, iki taraf içinde, uzun vadeli olmasında avantaj olacaktır.

Evdeki yardımcı ile iletişim neden önemli, sizlerle paylaşmaya çalıştık. En önemli tavsiyemiz ise, kafanızı meşgül edecek her ayrıntıyı, zaman kaybetmeden ve biriktirmeden paylaşarak halletmeniz olacaktır. Eve yardımcı bayan arıyorum ve kurumsal bir yardımcı ajansı ile çalışmak istiyorum diyorsanız, bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 13.02.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?