Yabancı yardımcı işe alırken nelere dikkat etmelisiniz ?

Yabancı yardımcılarla ilgili, aklımıza gelen ilk endişe güven duygusudur. Tamamıyla bambaşka yaşamdan ve ülkeden gelen bu insanlara, canımızı ve malımızı emanet etmeden önce, birçok tereddüt yaşadığınızı biliyoruz. Yabancı yardımcıdan, ister ev işleri olsun, ister çocuk veya yaşlı bakıcılığı hiç fark etmez. Güvenilir, referanslı ve oturma izinli olması, en can alıcı noktalardır. Bu haftaki yazımızı, sizleri bilinçlendirmek adına, yabancı yardımcı işe alırken nelere dikkat etmelisiniz ? konusuna ayırdık.

Yabancı yardımcı işe alırken nelere dikkat etmelisiniz

Yabancı yardımcı işe alırken nelere dikkat etmeli?

 • Ev işlerine yabancı yardımcının, oturma izni olup olmadığı ilk dikkat edilecek husustur. Oturma izin belgesinin fotokopisini, yaşadığı evin adresini, bir yakınının telefon numarası ve adresi de alınmalıdır.
 • Yabancı yardımcıdan, sabıka kaydı (sicil temiz kağıdı) talebinde bulunabilirsiniz ( Oturma izinli yabancılar, pasaportlarıyla birlikte Ptt’ye başvuru yaparak, mesaj yoluyla alacakları kodla, sabıka kayıtlarını alabilirler. ya da adliyeden alabilirler)
 • Yabancı yardımcı işe almaya karar verdiğiniz zaman, dikkat edeceğiniz en önemli ayrıntının ‘’referanslı yabancı yardımcı’’  olduğu bir gerçektir. Referans detayları olarak, kimde çalıştığı, ne iş yaptığı (işin içeriği), kaç sene çalıştığı, neden işten ayrıldığı gibi soruları, mutlaka referans verecek kişi ile konuşmanız gerekiyor.
 • Bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığından emin olun. İşe başlamadan evvel, hepatit, hıv gibi testleri yaptırabilirsiniz.
 • Yatılı yabancı yardımcı ya da gündüzlü yabancı yardımcının, yaşadığı evde kimlerle kaldığını ve aile yaşantısını sorgulayın. Birlikte yaşadığı eşi, çocukları veya akrabalarının neler yaptığını öğrenin.
 • İşe devamsızlığını sağlayacak bir rahatsızlığının veya kalıtsal bir hastalığının olup olmadığını, ciddi bir ameliyat geçirip geçirmediğini ve en önemlisi, düzenli kullandığı bir ilacının olup olmadığını, muhakkak araştırın.
 • Eve yabancı yardımcı bayan işe almadan önce, özellikle çocuklarınız varsa, evinize kamera sistemi kurdurmanızı tavsiye ederiz.

 • Yabancı yardımcıyla, acil durumlarda ne yapması gerektiği konusunda detaylı konuşun, hatta görebileceği bir yere, en yakın hastane numarası, ambulans, itfaiye, polis gibi, genel önemli telefonların olduğu bir liste hazırlayın ve asın.
 • Ev işlerine yardımcı olarak işe alacağınız yardımcıya, evin bir iş yeri olduğunu, çalıştığı zaman, izinsiz olarak akraba ya da tanıdıklarını eve davet etmemesi gerektiğini, karşılıklı konuşarak kibarca anlatın.
 • Eve yabancı yardımcı işe alırken, kendi aile kültürünüze uygun hal ve davranışlarda bir yardımcı bayan adayını, işe almanızı tavsiye ederiz. Sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olması çok önemlidir.
 • Yardımcı bayan danışmanlık şirketi ya da, çevrenizden bulduğunuz yardımcı bayan adayına, mutlaka daha kaç sene bu işi yapmayı düşündüğünü sormanızı tavsiye ediyoruz.

29 yıllık bakıcı ve yardımcı ajansı olarak, yabancı yardımcı işe alırken nelere dikkat etmelisiniz? konusu ile ilgili önemli bilgiler aktarmaya çalıştık. Bizler kurumsal bir çizgide çalışarak, başvuru yapan yabancı yardımcı adaylarının, kimlik ve referans soruşturmalarını titizlikle yapıyoruz. Mülakat esnasında dikkatli davranıp, güvenilir ve tecrübeli olduklarından emin oluyoruz. Sizde, evinize referanslı yabancı yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Güldan Şahbaz
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
06.08.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?