Uzun vadeli yardımcı ile çalışmak nasıl mümkün olur?

Temizlik yapmak ve temiz olmak, halk diliyle şart şurt bilmekle başlar. Yani temizliğin inceliklerini bilmek kadar, uygulamayı da doğru dürüst becerebilmek işin sırrıdır. Evde yardımcı bayan çalıştıran her işverenin, aklına gelen, uzun vadeli yardımcı ile çalışmak nasıl mümkün olur? sorusudur. Bu haftaki yazımızda, bu konu ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Uzun vadeli yardımcı ile çalışmak nasıl mümkün olur?

Uzun vadeli yardımcı ile çalışmak için ilk yapılacak şey, yardımcı bayanı işe alırken dikkat edilecek hususlardır.

*İşe, ev işlerine yardımcı bayanın, tecrübe ve referanslarına dikkat ederek başlamalısınız. Daha önce çalıştığı ailelerde, çalışma süreleri ve işten ayrılış nedenleri, en önemli ayrıntılardır. Diğer ailelerinde uzun süreli hizmet vermiş olması, bu işe meslek olarak baktığının ve istikrarlı çalıştığının göstergesidir.

Diğer bir önemli noktada, işe devamsızlığını gerektirecek veya işi bırakmasına neden olacak, sorunlarının olup olmadığıdır.

Peki, bu sorunlarının olup olmadığını nasıl anlarız ?

*Düzenli bir aile hayatının olup olmadığını araştırmalısınız.

*Daha öncesinde geçirmiş olduğu hastalık veya ameliyatı olup olmadığını araştırırsınız.

*Herhangi bir bulaşıcı hastalık geçirip geçirmediğini ve düzenli kullandığı ilacının olup olmadığı araştırırsınız.

*Bakmakla yükümlü olduğu birinci derecede akrabası varsa, o işteyken destek olacak yakını var mı? bütün bunları iyi araştırmalısınız.

Bütün bunları öğrenmek için, karşılıklı mülakatta sorduğunuz sorularınız, ve referanslardan faydalanabilirsiniz.

Peki bütün bu aşamaları geçtiniz, ev işlerine yatılı yardımcı veya gündüzlü yardımcı olarak evinizde işe başlattınız. Bundan sonra atılacak en doğru adımlara gelirsek;

*Ev işlerine yardımcı olarak, iyi referans ve araştırmalardan sonra seçtiğiniz yardımcı bayan, işe başladıktan sonra, eve adaptasyon ve tarzınıza alışma süreci başlıyor.

*Her evin ve ailenin, düzeni ve kuralları farklıdır. Bu nedenle, işveren olarak, ilk başta evin kurallarını ve olmazsa olmazlarınızı anlatarak, sağlıklı bir iletişim kurmalısınız.

*Her konuda açık ve açıklayıcı davranmalısınız. Aynı zamanda, yardımcınızda, size evle ve işleyişle ilgili sorular sormaktan çekinmemelidir. Kısacası, iki tarafında son derecede iletişime açık olması gerekir. Bu açıklık, ev işlerinin düzgün olması olduğu kadar, iki tarafında birbirini anlayabilmesi için çok önemlidir. Bu sayede, gereksiz memnuniyetsizlik ve alınganlıklara yer kalmaz ve sorunlar biriktirmeden çözülür.

Son olarak da, ele alacağımız konular da, karşılıklı saygı, dürüstlük ve sahiplenmedir;

*Yardımcı personelinizle her zaman açık olun, 2. 3. kişiler araya koyarak iletişim kurmaya çalışmayın. Evin merkezinde olan kişi olduğu için, elbet öğreneceği bir konuda, yüzüne karşı veya arkasından farklı konuşmayın.

*Belli bir zaman ve güven oluştuktan sonra, birşey kaybolduğunda veya bulamadığınızda, onunla ilgili imalı sözlerde bulunmayın. Beraberce bulmak için uğraşarak, çözüm üretmeye çalışmak daha adil olacaktır.

*Evdeki yardımcı elemanınızı, birebirken veya topluluk içinde, küçümseyen yada hakir gören konuşmalardan uzak durun.

*Yardımcınızın özel ve ailevi durumlarına çok fazla dahil olup, olumlu olumsuz müdahalelerde, tavsiyelerde veya yönlendirmelerde, bulunmayın.

*Yıllar geçip, sahiplenme oluştukça, yardımcınız sizin iyi ve kötü günlerinizde, sizin yanınızda olup, size destek verecektir. Sizde yardımcınızın iyi kötü gününde, yanında olun.

28 Yılın verdiği deneyimlerimize dayanarak, söyleyebiliriz ki;

Ev işlerine yardımcı bayanın, bir insan olduğunu, bir kalbinin ve onurunun olduğunu asla unutmayın. Sadece maddi kazanç için yıllarca bağ kurulup çalışılmaz. Zamanla, karşılıklı sevgi ve bağlılık oluşur. Hiç kimse mükemmel değildir, herkes arada hatalar yapabilir. Önemli olan, samimiyet ve iyi niyettir. Bu hafta sizlere, uzun vadeli yardımcı ile çalışmak nasıl mümkün olur ? çok değerli tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Eve yardımcı personel ihtiyacınızı, profesyonel bir şekilde çözmek için bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 07.05.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?