Temiz ve düzenli ev için 6 tavsiye

Sevgili hanımlar ve beyler, evinizde yapacağınız günlük temizliğin planlı, programlı ve düzenli olması sayesinde, evinizde temizliğin daha da kolaylaşmasına yardımcı olacağız ve bu nedenle sizlere, temiz ve düzenli ev için tavsiyeler şeklinde yazımızı hazırladık.

Temiz ve düzenli ev için tavsiyeler

Temiz ve düzenli ev için tavsiyeler…

1 – Günlük ev temizliği

Günlük ev temizliğine başlamadan önce, evinizdeki dağınıklığı toplamak, temizlik esnasında herhangi bir engelle karşılaşıp, temizliğin rutinini bozmadan temizlik yapmanızı sağlar.

2 – Derli toplu olmak için;

Oturma odanızda veya salonunuzda koltuk, yastık ve koltuk örtüleri gibi, odanın günlük kullanılan eşyalarını temizleyip, havalandırıp düzeltildikten sonra, akşamdan kalan herhangi bir dağınıklık var ise, toplamanızı önerebiliriz. Örneğin, sehpa üzerinde kalmış bardak, tabaklar, küllükler, meyve veya kuruyemiş kalıntıları, gazete, dergi  gibi…

2 – Her gün yatak odalarınızı havalandırın;

Özellikle yatak odalarını havalandıktan sonra yastıklarınızı ve çarşaflarınızı düzeltebilirsiniz. Yatak odanızdaki kıyafet ve takı dağınıklığını önlemek için, kirli sepetinizi, takı sepetlerinizi düzenli toplamanız sonucunda, dağınıklığı önlemiş olursunuz.

3 – Her türlü elektronik eşya ve kullanım alanlarını temiz tutun;

Bir gün öncesinden kalan ya da, gün içerisinde kalan kirli bulaşıklarınız var ise, ilk iş olarak bu kirli bulaşıkları ortadan kaldırarak dağınıklığı giderebilirsiniz. Mikrodalga, buzdolabı, fırın ve bulaşık makinenizin dış ve iç temizliğini yaparak, hem makinenizin hijyenik kalmasını sağlar, hem de makinanın ömrünü uzatırsınız.  

Lavabonuzu, musluk çevresini, mutfak tezgâhınızı çöplerden uzak tutup, çöp kutusunda biriken çöplerinizin düzenli boşaltılması sonucunda, ortamın temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

4 – Banyoda Düzeni;

Yapılacak ilk iş olarak dağınıklıkları toplamak, ardından günlük ayna, saç fırçası, lavabo, küvet, klozet temizliği, banyo tabanının süpürülmesi ve silinmesi gibi detay temizliklerin yapılmasıdır.

Değiştirilmesi gereken havluların kontrolü yapılmalı ( temiz havluların düzgünce asılması veya katlanması ) ve kağıt havlu, tuvalet kağıdı gibi banyo için gerekli malzemelerin yeterliliğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca banyo çöplerini, günlük olarak boşaltmanızı, koku ve hijyen anlamında tavsiye ederiz.

Son iki tavsiyemize gelince;

5 – Çalışan kadının düzeni için;

Özellikle evli ve çocuklu çalışan bir kadın iseniz, haftalık yemek planı hazırlamak sizi çok rahatlatacaktır. Hafta sonundan hazırlayacağınız yemekler, size büyük kolaylık sağlar. Uzun vakit alıp, hafta içi sizi ekstra yoracak, çorba ve zeytinyağlı yemekleri hafta sonu hazırlayıp, buzdolabına koymanız, hayat kurtarıcı bir çözüm olacaktır.

Bu sayede, en azından haftanın ilk günlerini, sağlıklı çorba ve sebze yemekleri ile geçirmiş olursunuz. Diğer günlerde, protein ağırlıklı, et, tavuk ve balık gibi hazırlanması daha pratik yemekleri yaparak, yanına salata veya cacık gibi yardımcılarla haftayı bitirebilirsiniz.

6 –  Evde düzeni koruyabilmek için işbirliği ve dolap düzeni;

Akşamdan ertesi güne kesinlikle iş bırakılmamalı ve biriktirilmemelidir. Evde yaşayanların, kendi odasının düzeni kendine ait olmalıdır.

Çamaşırların yıkanması ve ütülenip yerlerine yerleştirilmesi düzene oturtulmalıdır. Gelişi güzel çamaşır yıkanması ve ütülerin birikmesi, işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

Günlük ev temizliği ve düzeni, kalabalık ailelerde ve müstakil villalarda haftanın her günü, 3 kişilik ve daha az nüfuslu evlerde, haftada 1-2 kez yapılması yeterlidir.

Villaya yardımcı bayan, daha önce villa tecrübesi olan, yatılı yardımcı veya gündüzlü yardımcı olmalıdır.

Ev işlerine yardımcı bayan, evdeki tüm işlerden sorumlu güvenilir yardımcı olmalıdır.
Hijyene ve düzene önem veren okurlarımız için, temiz ve düzenli ev için tavsiyeler şeklinde yazımızı sunduk. En önemlisi sağlık açısından, yaşam alanlarımızın temiz ve düzenli olması için, evde günlük temizlik yapılması önemli bir konudur.  

Belli zamanlarda, yani hafta da 1 gün, hafta da 2 gün, 15 günde 1 gün, ayda 1 gün şeklinde yapılan büyük ev temizliği yapmanın yanı sıra, günlük olarak yapılan toz alma, süpürge açma, yer silme gibi günlük işler sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamamızı sağlar. Ev işlerine yardımcı bayan arayan aileler için, 31 yıldır hizmet vermeye devam ediyoruz.

Yardımcı bayan konusunda, ihtiyaç sahibi tüm işverenler bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 06.03.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?