Sirke Suyu ile Temizlik

Sirke suyu ile temizlik , yemekler dışında da, çoğu ev hanımının, temizlik konusunda da kurtarıcısı haline gelmiştir.

Çeşitli kimyasal temizlik malzemelerini kullanmak istemiyor ve daha zararsız, daha doğal ürünleri tercih ediyorsanız, sirke suyu ile temizlik yapmanızı tavsiye edebiliriz. Arındırıcı ve dezenfekte edici etkisi sayesinde, sirkeyle hemen her türlü temizliği kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sirke Suyu ile Temizlik

Bunların bazıları, kapı kapı eşiklerini, yatak atlarını ve zeminini temizleyebilir, yanlışlıkla ya da unuttuğunuz bir yemeği yakmanın sonucunda, yanık kokusu oluşması durumlarında, bunu önlemek için sirke suyu ile bir süre bekletip yıkamak olacaktır. Bu şekilde, koku tamamen yok olabilir.

Sirke suyu ile temizlik te daha başka neler yapabiliriz;

*Buzdolabınızı sirke ve su karışımıyla, bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz.

*Saklama kaplarını, kapalı beslenme kutularınızı, ekmek parçasının üzerine sirke döküp koyabilirsiniz, belli bir zamandan sonra kokusunu almış olacaktır.

*Çaydanlık ve termosları da, sirke suyu ile temizlemek ile hem kireç tortularından kurtarıp, hem de yeni alınmış gibi parlak hale getirebilirsiniz. Bu sayede her gün kullandığınız ve vücudunuzla direkt temas eden mutfak eşyalarından, kimyasal ürünleri uzak tutup, sağlığınıza dikkat etmiş olursunuz.

*Mutfakta her an elimizin altında olan ve çok sık kullandığımız, neredeyse bütün yediklerimize temas eden kesme tahtalarını, sık sık bol sirke ile yıkayarak mikroplardan arındırmak mümkündür.

* Yağ lekesi çıkmayan tencerelerde, yarım çay bardağı sirkeyi, 2 bardak su ile karıştırıp, 10 dakika kadar kaynatmamız da yararlı olacaktır, özellikle balık tavları gibi ağır kokan tavaların, sirkeli su ile kaynatma sonrasındaki farkı denemelisiniz. Evyeden tencerelere dek krom ve paslanmaz çelikten yapılmış her ürünü sirke ile temizleyebilirsiniz.

Ev temizliğinde Evde sirke kullanılmayacak alanlar;

*Granit, mermer ve sabuntaşı gibi doğal taşlar, hiçbir biçimde asitle bir araya gelmemelidir, çünkü yüzeyleri aşındırır hem de tezgahta benek benek lekeler bırakabilir.

*Ütülerdeki yanık lekeleri için sirke ve tuz kullanımı oldukça yaygın ama deliklerinden girecek olan sıvı elektrik sorunlarına yol açabilir.

*Çamaşır ve bulaşık makinesinin, deterjan koyma bölümüne sirke koymak makinenizin çalışmasını sağlayan lastik hortumlar ve diğer bağlantılara zarar verebilir.

*Ahşapları ve parkeleri silmek için de kullanılan sirke suyu parke zeminine zarar verebilir çünkü içerisinde asit olduğundan dolayı renginin solmasına, parlaklığının ağarmasına yol açabilir.

*Son olarak bıçaklarınızı sirkeli su ile temizlemeyiniz.

1991 yılından bu zamana; yardımcı bayan şirketi olarak; ihtiyaç sahibi olan ve evinde kaliteli ev hizmetleri almak isteyen tüm annelerin yanındayız.

Sizlere; pratik ev temizliği ve sağlıklı temizlik anlamında; sirke suyu ile temizlik konusunda; kendi evimizde de uyguladığımız bazı tavsiyeleri sunmaya çalıştık; umarız faydasını görürsünüz. Ev işlerine yardımcı bayan arıyorum diyorsanız; bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Yöneticisi
Deniz Kılıç – 28.01.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?