Mutfakta Hijyen Kuralları

Sevgili ev hayatını seven hanımlar ve beyler, mutfakta hijyen kuralları konulu yazımızda, sizlere evinizdeki hijyeni sağlama ve koruma yollarını anlatıp, mutfakta hijyenin püf noktalarını açıklamayacağız.

Mutfakta Hijyen Kuralları

Hijyen Nedir ?

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümünü  hijyen olarak tanımlayabiliriz. Çocukluk dönemlerimizde anne, baba, aile bireyleri veya öğretmenlerimiz tarafından çoğu zaman, bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra da kendimiz tarafından yapılması ve devam etmesi gerekmektedir. Kişinin kendi sağlığını koruması için, devam ettirmesi gereken öz bakım uygulamalarının tamamıdır.

Mutfakta Hijyen Kuralları

Mutfaklar,  ailenizle veya dostlarınız ile birlikte zaman geçirdiğiniz ve zaman geçirmekten keyif aldığınız yaşam alanlarıdır. Bu yüzden hijyenin en önemli olduğu yerlerden birisi de mutfaktır. Evde yaşayan aile bireylerinin sağlığı, bu mekanın hijyenik olması ile yakından alakalıdır.

Mutfak hijyeni, genel gıda hijyeni kapsamı içinde, gıdaların sağlığa uygun koşullarda hazırlanmasını ifade eden bir kavramdır. Temiz ve düzenli bir mutfakta hijyen kuralları nın ön koşulu olarak kabul edilir. Mutfak hijyeni, genel gıda hijyeni kapsamı içinde gıdaların sağlığa uygun koşullarda hazırlanmasını ifade eden bir kavramdır.

Mutfaktaki kişisel hijyen kurallarını unutmamalı ve her an bu kuralları uygulamalıyız;

Güvenli gıda hazırlamanın altın kuralı temizliktir. Gıdalarınızı, yemeklerinizi hazırlamaya başlamadan önce, farklı gıda gruplarına yani, çiğ et, tavuk ürünlerine dokunduktan sonra ya da, sebzelere temas ettiyseniz ellerinizi sıcak su ve sabunla yıkamalısınız.

*Gıdaları iyi ve uygun şekilde pişirmelisiniz, pişirdiğiniz gıdaları hızlıca tüketmeli, tüketemediklerinizi uygun şekilde saklamalısınız, iyi bir şekilde sınıflarına ve özelliklerine göre doğru şekilde saklamalı, saklama şartlarına ve süresine dikkat etmelisiniz. Pişirmiş olduğunuz gıdaları, en fazla bir kez daha ısıtabileceğinizi unutmamalısınız.

*Mutfakta çok sayıda temiz kap bulundurulmalı ve gıdaların sağlıklı koşullarda hazırlanabilmesi için çiğ ve pişmiş et, tavuk ürünleri için ayrı kaplar kullanılmalıdır. Aksi taktirde, çiğ et ve tavuk ürünleri ile bu ürünlerin suyunda bulunabilecek zararlı bakteriler, pişmiş gıdalara bulaşabilir.

*Mutfağınıza cam, kapı, havalandırma, lavabo, çöp kutusu vb alanlardan ve yerlerden gelebilecek toz, kirlilik, böcek, sinek gibi haşereler, sağlığımız için risk oluşturan mikroorganizmalar taşırlar. Gıdaların üzerinde gezinmeleri halinde ise, mikroorganizmalar gıdalara bulaşarak ve gıdaların üzerinde çoğalarak hastalıklara neden olabilirler. Bu nedenle böcek, sinek gibi haşerelerin gıdalara ulaşamayacakları şekilde tedbirler alınmalı, korumalı ve saklanmalıdır.

Mutfakta kesme tahtası kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kullanılan kesme tahtaları, mutlaka temiz olmalıdır, kolay temizlenebilen ve yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Yüzeyi gözenekli olmayan plastik, mermer, seramik kesme tahtaları, tahtaya kıyasla daha kolay temizlendiği için, tercih edilmelidir. Kesme tahtaları, tahtadan yapılmamışsa bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Ayrıca taze tüketilen gıdalar için ayrı, çiğ et, tavuk, balık ve yenmeye hazır gıdalar (ekmek gibi) için mümkünse ayrı ayrı kesme tahtaları kullanmalısınız. Bunun sayesinde salata gibi, pişmeyen gıda maddelerinde, çiğ etlerden bakteri bulaşmasını önlemiş olursunuz. Yıpranmış, aşınmış, yüzeyleri bıçak darbeleri almış kesme tahtalarını kullanmamanızı öneririz.

Mutfakta hijyen sağlanması için kullanılan her türlü cihaz ve ekipmanın temiz olması gerekir:

Farklı yiyecek maddelerini kesmek için, farklı temiz bıçaklar kullanılmalıdır. Çiğ etleri hazırlarken kullandığınız bıçakları, diğer gıdalara bulaşmaması için, önlem olarak kaynar su içinde bekletilerek dezenfekte edebilirsiniz. Konserve gibi yiyecekleri açmadan önce, diğer yiyecek maddelerine bulaşmaması için, konserve kapağı yıkanmalı ve her kullanımdan sonra konserve açacağının ağzı yıkanmalıdır.

Yiyecek öğütücü ve mutfak robotunun parçaları her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Lavaboda biriken yiyecek artıkları,  bakterilerin çoğalmasında ideal bir ortam oluşturur, bunu engellemek için, mutfak lavabosu periyodik olarak klorlu su yada temizlik maddeleri ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir.

“Düzenli bir mutfağa sahip olmanın yolu yapacağınız temizlik işlemlerinden geçer”

Mutfak içinde düzen oluşturmak için ise, kısaca özetlemek gerekirse;

*Mutfak tezgâhının üzerinde fazla eşya bulundurmamalısınız.

*Temizlik yaparken kullanmış olduğunuz araç ve gereçleri yerlerine yerleştirmek ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak, mutfakta düzeni korur.

*Mutfak içinde periyodik olarak temizlik yapmak, size düzenli bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır.

*Kalıplı çekmeceler kullanarak, kaşıklar, çatallar ve bıçaklar için muhafaza alanı oluşturmanız, size hem kullanımda avantaj, hem de daha uzun ömürlü düzen olmasını sağlayacaktır. ( karışıklık ile kalabalık görüntü oluşmasını da önlemiş olursunuz, ayrıca mutfak çekmecelerini muhafaza alanı olarak kullanmalısınız.

* Mutfaklarda kullanılan bulaşık bezleriniz, süngerleriniz iyi temizlenmezse bakteriler oluşmasına neden olabilir, bu nedenle mutfak bezlerinizi haftada bir çamaşır makinesinde yıkanmalı, süngerleri her zaman temiz bırakmalı ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

*Uzun saçlara sahipseniz, mutlaka toka ile saçlarınızı toplamalısınız. ( bone veya tülbent kullanabilirsiniz)

* Mutfaklarda kağıt havlu kullanımı, sizin için pratik ve kolay olacaktır.

*Mutfak içinde, doğru bir yerleşim yaparak düzenli bir mutfağa sahip olabileceğiniz gibi, mutfak içinde de, ferah bir iç mekan yaratmış olursunuz.

Mutfakla ilgili anlatılacakların ve yapılacakların alanı çok geniş olmakla beraber, çok da detay gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle, bizler kurumsal yardımcı bayan firması olarak, mutfakta hijyen kuralları bilen ve uygulayacak kapasitede olan, ev işlerine yardımcı bayan, yatılı yardımcı bayan ve gündüzlü yardımcı bayan konusunda profesyonel yardım için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz Kılıç – 19.03.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?