İlk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları

Sevgili okurlarımız, bu yazımızı, ilk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları konusunda, evine ilk kez yardımcı bayan alan işverenlerimize kılavuz olmak ve yol haritası çizmek amacıyla hazırladık.

ilk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları

ilk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları

Öncelikle ele almamız gereken konu, doğru yardımcı personelini doğru bir danışmanlık hizmeti ile almaktır;

Doğru danışmanlık hizmeti ne demek ?;

Profesyonel ve uzun yıllardır bu işi kurumsal olarak yapan, yardımcı bayan danışmanlık şirketi bulmanızdır. Nasıl mı tabii ki, arkadaş tavsiyesi veya dijital ortamda iyi bir araştırma ile. Bu araştırma için önemli olan kriterler; yardımcı danışmanlık firmasının resmi olup olmadığı (İşkur ’a bağlı özel istihdam bürosu olmalıdır), referansları, çalışma şekli ve eleman kalitesi gibi birçok detay.

Kaliteli ve işini doğru yapan danışmanlık şirketi ile yardımcı bayan mülakatları, güvenirlik, sorulacak doğru sorular, referans araştırması, aile ve kişisel bilgileri, sizinle uyumu ve kimya uyuşmasıdır. ilk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları.

“Elemana uygun iş değil, işe uygun eleman prensibi öncelik olmalıdır”

En uygun doğru adayı seçerken; Nasıl bir yol izlemelisiniz?

*Baştan ev kurallarınızı net olarak anlatmanız gerekir.

*Her evin yaşam tarzı ve kültürü farklıdır. Önemli olan buna uyum sağlamasıdır.

*Evin öncelikleri kesin bir dille anlatılmalıdır.

*Çocuklarınızı, annenizi, babanızı, kardeşinizi gibi, en yakınlarınızın canını emanet edip, evinizin anahtarını verecek kadar güven duyacağınız bir adayı evinize koymalısınız.

*İnsanların ev düzenlerinde ve düzen anlayışlarında farklılıklar vardır. Önemli olan, tecrübeli bir yardımcı bayanla çalışıp, işine profesyonel bir uyum ve sahiplenme ile bakmasıdır.

*Güncel kimlik bilgilerini, sabıka kaydı, ikametgah gibi evraklarını istemelisiniz.

*Bazı çok önemli bulaşıcı hastalıklar testini yaptırmadan işe başlamamalıdır.

*Yardımcı bayanın aile bireylerinin neler yaptığını açıkça sormalı ve aile hayatını çözmüş olmalısınız.

Yardımcı bayanın işbaşı yapmasından sonra, ilk yapacaklarınız neler?

Yatılı yardımcı bayan;

Yardımcı bayan evinize il geldiğinde, ona yatılı yardımcı ise, odasını ve özel yaşam alanını gösterip, yerleşmesini ve biraz rahatlamasını sağlayabilirsiniz. O da en az sizin kadar tedirgin ve heyecanlı olması doğaldır. Yerleştikten sonra, kendisine aç mı? tok mu? sorup, bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorabilir siniz. Örneğin; terlik, havlu veya diş macunu gibi…

Sonrasında evi tanıtıp, var olan düzeni detaylı anlatmalısınız. İşe başlanan ilk bir hafta, veya ilk bir kaç gün, sizin yani evin hanımı ile bu süreci geçirmesi en doğrusudur.

“Sizi sizden tanımalı ve anlamlıdır”

Evinizin kuralların, sizin hassas noktalarınızı, önceliklerinizi, istediğiniz düzeni birebir konuşarak ve yaşayarak geçirmeniz gerekir. Bundan sonraki süreç, sizin beklentilerinizi ne kadar karşılayabiliyor? gözlemlemek!

Yatılı yardımcı bayan, ilk zamanlarda, yemek kültürünüze veya çamaşır dolap düzeninize hemen adapte olmayabilir. Bu nedenle, gördüğünüz her farklı detayı, konuşarak ve yönlendirerek aşmayı denemelisiniz. Eğer 2 hafta geçmesine rağmen ve defalarca anlatmanıza rağmen, hala bildiğini okuyorsa, uyum süreci daha zor olacaktır. Fakat bir ay geçti ve hiçbir gelişme alamıyorsanız, uygun adayla çalışmıyorsunuz demektir. Bunun sebebi, kapasite veya kültür uyuşmazlığı olabilir.

Ancak şunu bilmek lazımdır ki, hiç kimse dört dörtlük değildir ve muhakkak tolere edilecek noktalar olacaktır. Önemli olan, tolere ettiklerinizin zamanla sizi yıpratacak hale gelmemesidir.

Gündüzlü yardımcı bayan;

*Aslında yukarıda bahsettiğimiz süreç hemen hemen aynıdır. Sadece gündüzlü yardımcı için oda değil, onun yedek kıyafetlerini koyabileceği küçük bir dolap ve çekmece vermeniz olacaktır.

*Gündüzlü yardımcı, ilk gelmelerindeki saatlere olan saygısı önemlidir. Her zaman geç kalmadan hatta 5-10 dk erken gelmesi çok olumlu bir işarettir. Sorumluluk göstergesidir. Bunun sonrasında yine tüm öncelik ve kurallarınız anlatmalı, günün planını iyi yaparak yönlendirmelisiniz.

*Her evin çamaşır yıkama, yemek, çarşaf değiştirme, havlu değiştirme günü farklı bir düzende olabilir. Önemli olan, sizin düzeninize uyumu ve sahiplenmesidir. İşten çıkış saatlerini çok geçmeden karşılıklı saygı olmalıdır. Yardımcının da sık sık, bir bahane ile erken çıkmayı istemesi, daha ilk haftalarda çok olumsuz bir yaklaşımdır.

Özellikle, çıkış saati gelmeden, ‘’işlerim bitti, çıkabilir miyim’’ diye sorması asla kabul edilebilir değildir. Ancak işi biterse, bunu siz teklif edebilirsiniz. Fakat, profesyonel yardımcı bayan şirketi olarak, bu tür suistimale açık yaklaşımları kesinlikle önermiyoruz.

Sonuç olarak;

ilk kez yardımcı bayan çalıştırmanın püf noktaları, konulu yazımız, yardımcı bayanla doğru bir başlangıç yapıp, iyi bir hizmet almanız açısından öneriler şeklinde yadık. Burada en önemli nokta, karşılıklı profesyonel ve bilinçli olmaktır.

İyi bir hizmet aldığınız takdirde, zamanla karşılıklı sahiplenme ve özveriler elbette olacaktır. Önemli olan karşılıklı mesafeyi koruyup, biraz da yardımcı çalıştırmayı bilmekten geçer.

29 yıllık yardımcı bayan danışmanlık ajansı olarak, profesyonel ev yardımcısı arıyorum diyen tüm ailelere, doğru hizmeti bulmaları için bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 10.09.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?