Hamarat kadının mutfağı nasıl olmalıdır ?

“Aslında her kadın hamarattır, her kadın kendi hayatının başrol oyuncusudur.” diyerek, hamarat kadının mutfağı nasıl olmalıdır ? başlıklı yazımızda, sizlerin hoşuna gidebilecek ve aynı zamanda işinize yarayacak bazı detaylar vermek isteriz.

Hamarat kadının mutfağı nasıl olmalıdır ?

Hamarat kadının mutfağı eksiksiz ve her türlü araç gereci elinin altında olmalıdır;

Hamarat kadınlar, ter türlü börek, çörek, tatlı, tuzlu, zeytinyağlılar, mezeler, fırın yemekleri gibi, birçok mutfak menüsüne sahip ve zengin sofralar kurmaya meraklıdırlar. Bu nedenle, fırından tutunda, her türlü mutfak robotu ve araç gereci, tava, tencere ve yemek takımlarına sahip olmayı isterler. Bunların yanında, usta mutfak şeflerini aratmayacak, donanımları kazanmayı kendine asli görev addeder.

“Hamarat kadın için mutfak bir orkestradır, araç gereçler de enstrümanlarıdır.”

Hamarat kadının mutfağı pırıl pırıl temiz ve düzenli olmalıdır;

Farklı yiyecek maddelerini kesmek için, farklı temiz bıçaklar kullanılmalıdır. Çiğ etleri hazırlarken kullandığınız bıçakları, diğer gıdalara bulaşmaması için, önlem olarak kaynar su içinde bekletilerek dezenfekte edebilirsiniz.

Konserve gibi yiyecekleri açmadan önce, diğer yiyecek maddelerine bulaşmaması için, konserve kapağı yıkanmalı ve her kullanımdan sonra konserve açacağının ağzı yıkanmalıdır. Yiyecek öğütücü ve mutfak robotunun parçaları her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Lavaboda biriken yiyecek artıkları,  bakterilerin çoğalmasında ideal bir ortam oluşturur, bunu engellemek için, mutfak lavabosu periyodik olarak klorlu su yada temizlik maddeleri ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir.

Hamarat kadının mutfak malzemeleri bitmeden alınmalı ve her zaman eksik listesi olmalıdır;

Hamarat kadının mutfağında, muhakkak bir kiler dolabı olmalı ve her şeyin yedeği olmalıdır. Hamarat kadınların en tahammül edemediği şey, eksik malzeme olmasıdır. Temel ihtiyaçlarınız hep yedekli olsun; Örneğin, tuz, un, bulgur, makarna, peçete, temizlik malzemeleri, süt, içecekler ve buna benzer temel ihtiyaçların yedeklerini almalısınız ve böylece her seferinde alışveriş yapmak zorunda kalmaz, rahat edersiniz.

Hamarat kadının mutfağı hijyen kurallarına uygun olmalıdır;

Kullanılan kesme tahtaları, mutlaka temiz olmalıdır, kolay temizlenebilen ve yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Yüzeyi gözenekli olmayan plastik, mermer, seramik kesme tahtaları, tahtaya kıyasla daha kolay temizlendiği için, tercih edilmelidir. Kesme tahtaları, tahtadan yapılmamışsa bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Ayrıca taze tüketilen gıdalar için ayrı, çiğ et, tavuk, balık ve yenmeye hazır gıdalar (ekmek gibi) için mümkünse ayrı ayrı kesme tahtaları kullanmalısınız. Bunun sayesinde salata gibi, pişmeyen gıda maddelerinde, çiğ etlerden bakteri bulaşmasını önlemiş olursunuz. Yıpranmış, aşınmış, yüzeyleri bıçak darbeleri almış kesme tahtalarını kullanmamanızı öneririz.

Hamarat kadının mutfağında hazır gıda bulunmamalı, her şey ev yapımı olmalıdır;

Örneğin; evde yaptığınız köfteler, mantı, yazdan yapılan domates püresi konservesi ve salça, mevsiminde alınmış bezelye ve barbunya (her zaman doğal ve kendi yaptığımız tercih olmalı), peynirli ve ıspanaklı börek, pişmeye hazır haşlanmış nohut ve kuru fasulye gibi, yapılması zaman alan ve özen isteyen yiyecekler, buzdolabının dondurucusunda saklanıp, ihtiyaç olduğunda kullanıma hazır olmalıdır.

Hamarat kadının mutfağında yiyecekler doğru saklanmalıdır;

Mutfağınıza cam, kapı, havalandırma, lavabo, çöp kutusu vb. alanlardan ve yerlerden gelebilecek toz, kirlilik, böcek, sinek gibi haşereler, sağlığımız için risk oluşturan mikroorganizmalar taşırlar. Gıdaların üzerinde gezinmeleri halinde ise, mikroorganizmalar gıdalara bulaşarak ve gıdaların üzerinde çoğalarak hastalıklara neden olabilirler. Bu nedenle böcek, sinek gibi haşerelerin gıdalara ulaşamayacakları şekilde tedbirler alınmalı, korumalı ve saklanmalıdır.

Çalışan, hamarat kadın mutfağı 🙂

Çalışan hamarat kadın da, her zaman planlı programlı hareket eder, eksik listesi yapar ve en önemlisi haftalık yemek planı hazırlar. Hafta sonundan hazırlayacağınız yemekler, size büyük kolaylık sağlar. Uzun vakit alıp, hafta içi sizi ekstra yoracak, çorba ve zeytinyağlı yemekleri hafta sonu hazırlayıp, buzdolabına koymanız, hayat kurtarıcı bir çözüm olacaktır.

Bu sayede, en azından haftanın ilk günlerini, sağlıklı çorba ve sebze yemekleri ile geçirmiş olursunuz. Diğer günlerde, protein ağırlıklı, et, tavuk ve balık gibi hazırlanması daha pratik yemekleri yaparak, yanına salata veya cacık gibi yardımcılarla haftayı bitirebilirsiniz.

Çalışan kadınların, işten yorgun geldiklerinde, mesaileri uzadığında veya trafikte kalıp, eve geç geldikleri vakitlerde, buzdolabının dondurucusunda mutlaka acil durum yedek yiyecekleri olması kurtarıcıdır.

Hamarat Kadının Mutfağı Nasıl Olmalıdır ?

Sevgili okurlarımız, Hamarat kadının mutfağı nasıl olmalıdır? yazımız, siz değerli kadınların ve annelerin, yaşamın üzerine giydirdiği bir rutbe gibi olan, hamaratlık, her kadının kolundaki farklı bir altın bileziktir. Kadınlar olarak, elimizi attığımız her konuda, başarılı olmak bizlerin elinde… Gereken biraz inanç ve çaba sadece.

Ben, yardımcı bayan danışmanlık şirketi, insan kaynakları uzmanı olarak, yardımcı bayan ve ev personel hizmetlerini meslek edinmiş, profesyonel yardımcı çalışan kadınlarımızı, istihdam ettirmek için bekliyorum. Ayrıca, evinde, ev işlerine yardımcı bayan arıyorum diyen tüm ihtiyaç sahiplerine de, sizlere profesyonel destek anlamında köprü olmamız için bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 11.03.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?