Evlerde bahar temizliği ne zaman nasıl yapılır ?

Koskoca kış bitmek üzere, güneş bize bulutlar arasından gülümsemeye ve yavaşça sıcaklığını yüzümüzde hissettirmeye başladı bile, hepimiz yazı özledik, özlemediğimiz şeyler de var elbet, bahar temizliği diye, bağırdığınızı duyar gibiyim. Bu yazımızda sizlere, evlerde bahar temizliği ne zaman ve nasıl yapılır ? biraz bunlardan bahsetmek isteriz.

Bahar temizliğinden hepimiz çekiniriz, çünkü hiç bitmeyecek gibi gelir ve sanki sırtımızla taş taşıyacağız gibi yorulacağız diye düşünürüz. Sizlere sunacağım önerilerle, pratik bahar temizliği yapabilir ve işleri birazcık kolaylaştırabilirsiniz.

Evlerde bahar temizliği ne zaman nasıl yapılır ?

Ana başlıklarıyla bahar temizliği şöyle gruplandırabiliriz;

 • Çeşitli tadilat ve boya- bakım işleri
 • Eşya elden çıkarma ve yer değiştirme
 • Perde ve stor yıkama
 • Yazlık kışlık halı-kilim değişimi
 • Eşya kaldırma ve depolama
 • Koltuk, dolap içleri düzeni değişimi
 • Kıyafet eleme ve yazlık- kışlık yapma

Bahar temizliğini kolaylaştırmanın püf noktaları; Evlerde Bahar Temizliği Ne zaman Yapılır ?

  • En baştan, mantıklı bir sıralamayla temizlik planı yaparak başlamak, sıralamaya koyduğunuz işleri sekteye uğratmadan ve birbirini destekler nitelikte olur. Örneğin; önce elden çıkacak eşya ve kıyafetleri ayıklamak. Bu, hem fazla eşyalardan kurtulmanızı, hemde yeni boş ve ferah alanlar açmanızı sağlar.
  • Sonraki adım, evi oda oda bölümlere ayırarak işe başlayın, bütün bir eve birden girişirseniz, yaşam alanlarını kullanmakta stres yaşar ve işin içinden çıkılmaz halde iş uzar. Her yer karmakarışık olur ve bu sizi bunaltıp daha çok fazla yoracaktır. Bu nedenle, önce hangi odadan başlamalıyım diyerek düşünmeli ve bir düzende ilerlemelisiniz. Bunun için en iyisi bir plan + program hazırlamak.

Bahar temizliğine nereden başlamalıyım programı ?

İlk önce kışın yüklüklerini kaldırın;

 • Yorgan, battaniye, kışlık nevresim ve yatak örtülerinizi, temizlemeye verip, yıkanacakları yıkayıp, aralarına güzel sabun keseleri koyarak, bez yüklüklerde düzenli olarak, kışlık dolaplarınıza kaldırabilirsiniz. Böylece, evdeki ağır yüklerden kurtulur ve gelecek kışta, hazır temiz yatak yorganlar sizi karşılar.
 • Halı- perdeler – perde storlarını kendiniz temizleyebilirsiniz fakat artık oldukça yaygınlaşan ve evlere hizmet veren temzileme şirketleri işleri oldukça kolaylaştırmakta. Evde harcayacağınız emek bir yana, harcanan elektrik ve su masrafıda göz önünde bulundurulacak olursa, tavsiyemiz, kendinizi aşırı derecede yormayın. Ev eşyalarınızı, en az sizin kadar dezenfekte edecek iyi bir temzileme şirketi ile anlaşmanızı öneririz.

Evdeki fazla eşyaları, eskiyenleri ayıklayın ve ihtiyacı olanlara dağıtın;

 • Mutfaktaki eskimiş ama atılmaya kıyılmamış olan, kupalar, tabaklar, yiyecek saklama kapları ve bardakların en üst raflarda boşu boşuna, yer kaplamasına son verin.
 • Okumadığınız ve okumayı da hiç düşünmediğiniz kitapları bağışlayın. Onların okunduğunu bilmek sizi daha mutlu hissettirecektir.
 • Fast-foodlardan gelen, plastik çatal-bıçaklar ve ketçap paketlerini saklamayın, en temizi ve sağlıklısı evimizdekiler.
 • Artık görmekten, sizin bile gözlerinizin bıktığınız, kullanmayalı aylar yıllar olmuş, oje, makyaj malzemelerinizi ve kremlerinzi  çöpe atın, bence çok sağlıksızlar.
 • Eskiyen duş liflerinden, kullanma tarihi geçmiş güneş kremleri, ilaçlar ve güzellik ürünlerinden kurtulun. Çok yıpranan havluları, temizlik bezi olarak değerlendirebilirsiniz, fazlasını atın.
 • Sakladığınız onlarca gereksiz hatıradan kurtulun, sadece en unutulmaz bir kaçı kalsın, hepimiz için sevdiklerimiz önemli. Anılar önemli, fakat eşya anının fazlası yer sorunu yaratabilir ve bırakın ihtiyacı olanlara da anı olsun.

Ve, bunlar gibi birçok eşya ve gereksiz saklanan kutsallardan kurtulun. Hem ihtiyacı olanlar sevinsin, hemde eviniz nefes alsın…

Evin odalarındaki bahar temizliğinde püf noktalar

Evinizi oda oda plan yaptıktan sonra, her odada, yukarıda bahsettiğimiz, ayıklama, elden çıkarma işlemlerini yapmanızı tavsiye ederiz. Detaylı temizlik için, yani silme, süpürme ve ince temizliklere, ev işlerine yardımcı bayan konusunda destek alabilirsiniz.

Haftada 2 gün temizlikçi, haftada 3 gün temizlikçi, haftanın 5 günü temizlikçi, aylıklı temizlik yardımcısı için, en iyi yardımcı bayan hizmetini, 29 yıldır vermekteyiz.

Evet sevgili okurlarımız, sizlere, evlerde bahar temizliği ne zaman nasıl yapılır ? şeklinde yazımızı, ev işlerinde püf noktalar halinde ve tavsiyelerimizi samimiyetle yazarak paylaştık. Yardımcı bayan arıyorum diyorsanız, en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 11.04.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?