Evime Yatılı Yardımcı Arıyorum

İnsanların evi, çatısı, sığınağı ve kalesidir. İnsan hayatında ev, kendini en güvende hissettiği, huzur bulduğu ve dış dünyadan izole olduğu, en rahat alanıdır. Bu alan özeldir. Yaşamımızın merkezine, yani evime yatılı yardımcı arıyorum demek, güvenmek, sahiplenmek ve anlaşabilmek istediğin bir, yardımcı bayan hizmeti almak demektir. Bu haftaki yazımızda, evdeki yatılı yardımcılar konusunda nelere dikkat etmeliyiz, bilgiler vermek istiyoruz.

Evime yatılı yardımcı arıyorum demeden önce, işveren aileler, bu yola nasıl çıkmalıdır?

– Öncelikle evinizde, yatılı yardımcı için, yaşanabilir ayrı bir oda verebiliyorsanız, bu yola girmek gerekir. Çünkü, yatılı yardımcıların, akşam işleri bitip odalarına çekildiklerinde, kendilerine ait bir alana ihtiyaçları vardır. Bu alan, onların dinlenmeleri, aileleri ile görüşmeleri, deşarj olmaları için, önemli bir gereksinimdir.

Yatılı yardımcı bayanlardan; depo gibi yerlerde, camsız, havasız odalarda, çocuğunuzla veya yaşlıyla aynı odada, salonda, oturma odasında kalmalarını istemek, uygun bir koşul değildir. Bu şekilde, uzun vadeli çalışabilmek, pek mümkün değildir. Bu yazdıklarımı, neden olmasın ki, diye düşünenler olduğu gibi, hiç öyle şey olur mu? diye hayretle karşılayanları tahmin edebiliyorum. Elbette, herkesin şartlarına ve düşüncelerine, saygı duyuyoruz. 29 yıllık, yardımcı bayan danışmanlık firması olarak, yatılı yardımcı bayan için, ayrı bir yaşam alanı olmayan ve bize bu şartlarda başvuran birçok aile ile, çalışamadığımızı belirtmek istiyorum. Çünkü, her işin bir oluru, bir empatisi ve karşılıklı memnuniyeti vardır.

Yatılı Yardımcı Bayandan beklentiler, bir insan gücünün yapabileceği ve yetişebileceği işler olmalıdır;

Örnek vermek gerekirse;

– Büyük bir müstakil evlerde yaşayan ve aynı zamanda, 3 – 4 çocuk sahibi olan aileler,

– İkiz bebekleri olan veya küçük 2 yada 3 çocuğu olan aileler,

– Evde 2 ayrı hastaya sahip olup, tek bir yardımcı bayandan bakmasını isteyen aileler,

Yatılı yardımcı bayandan, hem evimin tüm işlerini yapsın, hem de bebeklerime, çocuklarıma ve hastalarıma baksın diye, beklentiye giren işverenler olabilir. Bu beklentiler, bir insanın uzun vadeli ve sağlıklı şekilde hizmet verebileceği bir iş gücü ile yapılamaz. Yatılı yardımcı, istenen bu şartları, içinde bulunduğu mali şartlardan veya işe olan ihtiyacından kabul edebilir. Fakat, zamanla yorulur, hem işvereni, hem de kendisi mutsuz çalışır.

Bu iki önemli detaydan sonra, ev işlerine yardımcı arayan aileler için, yatılı yardımcı işe almadan önce, hangi kriterlere dikkat etmelidirler, bir bakalım;

 

Öncelikle, yardımcı ihtiyacının temeli, hangi alanda ise, o işle ilgili daha önce çalışmış ve önceki çalıştığı aileden, muhakkak referans vermelidir!!!

Yatılı yabancı yardımcı ile çalışacaksanız;

Oturma izinli yardımcı, yani ikametgah izni olan yardımcı olması şarttır. Aynı zamanda, kaldığı yer ve yaşadığı insanlarla ilgili bilgileri bilmelisiniz. Çalışmak için, kafasında kaç yıllık bir plan var, ne zaman memleketine dönecek öğrenmelisiniz.

Çocuklu bir aile yatılı yardımcı ile çalışmadan evvel; Yardımcının daha önce çocuklu evlerde çalışmışıp çalışmadığına dikkat etmeli, çocukları seven ve sabırlı bir yardımcı işe almalıdır.

Yaşlı bakımına yatılı yardımcı arayanlar için;

Yaşlıları seven, uyumlu, vicdanlı bir yardımcı bayan olmalıdır. Daha önce yatılı yaşlı bakıcısı olarak hizmet vermiş olmalıdır.

Hasta bakımına yatılı yardımcı arayanlar için; Hastanızın, fiziksel ve zihinsel durumuyla ilgili her şeyi baştan konuşmalısınız. Hastanın ihtiyaçlarına tam anlamıyla hakim olabilecek ve yetebilecek, bu tarz hastalarla daha önce, yatılı hasta bakıcı olarak çalışmış, sabırlı, uyumlu ve dikkatli bir yatılı yardımcı bayan olmalıdır.

Müstakil eve yardımcı bayan arayanlar için;

Daha önceki tecrübelerinde, büyük ve müstakil evlerde çalışmış, referanslı yardımcı bayan olmalıdır. Müstakil evlerde çalışabilmek, sistem ve düzene hakim olabilme yeteneğidir. Bu yetenek, tecrübeli ve pratik olmakla kazanılır.

Bütün bunlardan sonra, dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar;

İzin günleri konusunda net konuşmak, yazlık ve seyahat konularında hemfikir olmak, evin kuralları konusunda mutabık olmak ve yatılı yardımcı ücretleri konusunda, iki tarafında mutlu olacağı, ortak kararla, karşılıklı anlaşmış olmaktır.

Size bu vermiş olduğumuz bilgiler, düşünce ve uygulamada, evime yatılı yardımcı arıyorum diyen işverenler için, çok önemli ve değerli bilgilerdir. Bizler 29 yıllık yardımcı bayan şirketi olarak, sizlere bu konuda destek olmaya hazırız. Güvenilir ve tecrübeli yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları 

İnsan Kaynakları Yöneticisi 

Güldan Şahbaz 

09.02.2021

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?