Evime Gündüzlü Yardımcı Arıyorum

Yaşamımızın merkezine, yani evime gündüzlü yardımcı arıyorum demek, güvenmek, sahiplenmek ve anlaşabilmek istediğin bir, yardımcı hizmeti almak demektir. Bu haftaki yazımızda, evdeki gündüzlü yardımcılar konusunda nelere dikkat etmeliyiz, bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Evime gündüzlü yardımcı arıyorum demeden önce, işveren aileler, bu yola nasıl çıkmalıdır?

  • Öncelikle, gündüzlü yardımcı için, lokasyon olarak, sık ulaşım olabilen bir semtte olmak gerekir. Çünkü, gündüzlü yardımcıların, sabah işe saatinde gelebilmeleri, akşam ise, mesaileri ve

işleri bitip evlerine giderken, rahat ulaşım sağlamaları çok önemlidir.

Ev işlerine gündüzlü yardımcı arayan aileler için, gündüzlü yardımcı işe almadan önce, hangi kriterlere dikkat etmelidirler, bir bakalım;

Öncelikle, yardımcı ihtiyacının temeli, hangi alanda ise, o işle ilgili daha önce çalışmış ve önceki çalıştığı aileden, muhakkak referans vermelidir!!!

  • Gündüzlü yabancı yardımcı ile çalışacaksanız;

Oturma izinli yardımcı, yani ikametgah izni olan yardımcı olması şarttır. Aynı zamanda, kaldığı yer ve yaşadığı insanlarla ilgili bilgileri bilmelisiniz. Çalışmak için, kafasında kaç yıllık bir plan var, ne zaman memleketine dönecek öğrenmelisiniz.

  • Çocuklu bir aile gündüzlü yardımcı ile çalışmadan evvel;

Yardımcının daha önce çocuklu evlerde çalışıp çalışmadığına dikkat edilmeli, çocukları seven ve sabırlı bir yardımcı işe alınmalıdır.

  • Yaşlı bakımına gündüzlü yardımcı arayanlar için;

Yaşlıları seven, uyumlu, vicdanlı bir yardımcı bayan olmalıdır. Daha önce, yaşlı bakıcısı olarak hizmet vermiş olmalıdır.

  • Hasta bakımına gündüzlü yardımcı arayanlar için; Hastanızın, fiziksel ve zihinsel durumuyla ilgili her şeyi baştan konuşmalısınız. Hastanın ihtiyaçlarına tam anlamıyla hakim olabilecek ve yetebilecek, bu tarz hastalarla daha önce, gündüzlü hasta bakıcı olarak çalışmış, sabırlı, uyumlu ve dikkatli bir gündüzlü yardımcı bayan olmalıdır.
  • Müstakil eve gündüzlü yardımcı arayanlar için;

Daha önceki tecrübelerinde, büyük ve müstakil evlerde çalışmış, referanslı yardımcı bayan olmalıdır. Müstakil evlerde çalışabilmek, sistem ve düzene hakim olabilme yeteneğidir. Bu yetenek, tecrübeli ve pratik olmakla kazanılır.

Bütün bunlardan sonra, dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar;

Haftanın kaç günü ve hangi saatler arasında istediğiniz konusunu, net konuşmak, hemfikir olmak, evin kuralları konusunda mutabık olmak ve gündüzlü yardımcı ücretleri konusunda, iki tarafında mutlu olacağı, ortak kararla, karşılıklı anlaşmış olmaktır.

Gündüzlü Yardımcı Bayandan beklentilere gelirsek; 

Örnek vermek gerekirse;

– Büyük bir müstakil evlerde yaşayan ve aynı zamanda, 3 – 4 çocuk sahibi olan aileler,

– İkiz bebekleri olan veya küçük 2 yada 3 çocuğu olan aileler,

– Evde hasta bir bireye , tek bir yardımcı bayandan hem bakmasını, hemde temizlik işlerini isteyen aileler,

Gündüzlü yardımcı bayandan, evimin tüm işlerini yapsın, hemde bebeklerime, çocuklarıma ve hastalarıma baksın diye, beklentiye girebiliyor. Bu beklentiler, bir insanın uzun vadeli ve sağlıklı şekilde hizmet verebileceği bir iş gücü ile yapılamaz. Gündüzlü yardımcı, istenen bu şartları, içinde bulunduğu mali şartlardan veya işe olan ihtiyacından kabul edebilir. Fakat, zamanla yorulur, hem işvereni, hemde kendisi mutsuz çalışır. Ev işlerine yardımcı bayan, bir evin, tüm temizlik işleri, yemek ve ütüsündenden sorumlu çalışır. Diğer beklentiler, destek olarak istenebilir.

Size vermiş olduğumuz bilgiler, düşünce ve uygulamada, evime gündüzlü yardımcı arıyorum diyen işverenler için, çok önemli ve değerli bilgilerdir. Bizler 29 yıllık yardımcı şirketi olarak, sizlere bu konuda destek olmaya hazırız. Güvenilir ve referanslı yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

 Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz

09.03.2021

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?