Evdeki yardımcıda saygı ve mesafenin önemi

 Evime yardımcı arıyorum diyen tüm ihtiyaç sahiplerine 29 yıldır, güvenilir ve referanslı yardımcı bayanlar temin etmekteyiz. İşkur özel istihdam bürosu olarak, resmi ve yasalara uygun bir kurumsallık çerçevesinde, hizmet vermekteyiz. Ev işlerine yardımcı demek, sadece temizlik yapsın gitsin demek değildir. Canını, malını,  mahremiyetini teslim etmek ve karşılıklı saygıyı yönetebilmektir. Bu haftaki yazımızda, evdeki yardımcıda saygı ve mesafenin önemi konusunda tavsiyelerimizi paylaşmak istiyoruz.

Evdeki yardımcıda saygı ve mesafenin önemi

Ev işlerine yardımcı ile huzurlu çalışmanın ipuçları;

 

Yardımcı personel ile, aile hayatınızın merkezinde hizmet alırken, saygı ve mesafeyi korumak çok önemlidir. Bu durumu yönetmek, başta işverenin davranışlarına bağlıdır. Karşılıklı sahiplenmek ve iyi niyetli olmak, zamanla sınırları geçip akraba ilişkisine çevirmek olmamalıdır. Eğer, karşılıklı olarak, siz patron olduğunuzu, yardımcıda çalışan olduğunu unutursa, suiistimaller ve kırgınlıkların başlaması kaçınılmazdır. Ev hayatında bu iş ilişkisini korumanın zor olduğunun farkındayız, fakat uzun yıllara dayanan tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki, fazla iyi niyet ve fedakarlıklar, zamanla size yapmak zorunda olduğunuz mecburiyetler şekline getirilecektir. Bu suiistimaller, işverene yapıldığı kadar, iyi niyetli bir çalışana da yapılmaktadır. Örneğin; gündüzlü yardımcı, mesai saatleri dışında kalması rica edildiğinde, bu sürekli hale getirilebilir gibi, veya yatılı yardımcıdan, izin kullanmaması istendiğinde, bu sürekli olarak isteme halini alabilir. Sonrasında, surat asıklığı, huzursuzluk ve iletişimsizlikle, çalışma adlinin sonunu getirebilir.

 

Evdeki yardımcı ile saygı ve mesafe nasıl oluşur ve nasıl sağlıklı yönetilir;

 

Evime yardımcı arıyorum dediğinizde ve yardımcı ile mülakat görüşmelerinden başlayarak, aday değerlendirmelerinizi yaparken, bu saygıyı karşılıklı yaşayabileceğiniz aday olmasına dikkat etmelisiniz. Referanslı yardımcı olmasına dikkat ederek, referansından saygı ve mesafe ile ilgili beklentilerinizi ne kadar karşılayacağını öğrenmelisiniz. Yardımcı personelin, kişilik yapısından, ne kadar uzun süreli tecrübeli yardımcı oluşundan ve en önemlisi düzenli bir hayatının olup olmadığından, bazı konuları daha net anlayabilirsiniz. Yardımcı elemanınız, size her zaman hanım, bey diye hitap etmelidir. Sizde, yardımcıya hanım demelisiniz. Ablacığım, abiciğim, canımlı hitaplar olmamalıdır. Kendiniz ve aile yakınlarınızla ilgili özel sırlarınızı paylaşıp dertleşmemelisiniz. Aynı şekilde, yardımcının da özel hayatı ile ilgili konulara müdahil olmamalısınız. Maddi konularda aşırı verici davranırsanız, bu size zamanla zorluklar yaşatabilir. Arada yapılan takdir, teşekkür ve özel günlerdeki jestler yeterlidir.

 

Saygı ve mesafe tek taraflı kurulamaz!

İnsanın kendine olan saygısı, bedenine ve zihnine iyi bakması ve davranması ile başlar. İnsanın annesine babasına saygısı, kendi evlatlarına da rol model olur. İnsanın kardeşine saygısı, iyi günde kötü günde bağlılığı devam ettirir. İnsanın eşine ve işine saygısı, hayatında mutluluğunu sağlar. Bütün bunlarda olduğu gibi, insanın çalışanına saygısı, saygı görmeyi getirir. Karşındaki insana ne kadar saygı duyarsan duy, eğer o sana karşı saygı duymuyorsa, kendine de saygısı yok demektir. Bu insanında hayatınızda olmasının bir anlamı yoktur. Evdeki yardımcıda saygı ve mesafenin önemi, karşılıklı iyi niyeti ve verimli bir iş ilişkisini getirir. Bu sayede de, uzun vadede, güven ve huzur içinde çalışabilirsiniz. Evime yardımcı arıyorum diyorsanız ve kurumsal, kaliteli bir yardımcı danışmanlık şirketi ile çalışmak istiyorsanız, bizi arayın.

 

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları yöneticisi

Güldan Şahbaz-24.09.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?