Evde Günlük Temizlik Nasıl Yapılır ?

Sevgili hanımlar ve beyler; ev düzenine düşkünsünüz ve hijyene önem veriyorsunuz, bu nedenle evde günlük temizlik nasıl yapılır ? bilmek ve araştırmak istiyorsunuz. Bizlerde sizlere bu yazımızı, sizlere yardımcı olmak amacıyla hazırladık.

Evde Günlük Temizlik Nasıl Yapılır ?

Günlük ev temizliğin, kalabalık ailelerde ve müstakil villalarda haftada her gün, 3 kişilik ve daha az nüfuslu evlerde, haftada 1-2 kez yapılması yeterlidir.

Hijyene ve düzene önem veren, en önemlisi sağlık açısından yaşam alanlarımızın temiz ve düzenli olması için evde günlük temizlik yapılması önemli bir konudur.  

Belli zamanlarda yani hafta da 1 gün, hafta da 2 gün,  15 günde 1 gün, ayda 1 gün şeklinde yapılan büyük ev temizliği yapmanın yanı sıra, günlük olarak yapılan toz alma, süpürge açma, yer silme gibi günlük işler sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamamızı sağlar.

Evde Günlük Temizlik Nasıl Yapılır ?

Günlük ev işleri yapmanın faydaları;

*Evinizde yapacağınız günlük temizliği planlı ve programlı yaptığınız takdirde, evinizin düzenli olmasına ve temizliğin daha kolay bitmesine yardımcı olacaktır.

*Günlük ev temizliğine başlamadan önce, evinizdeki dağınıklığı toplamak, temizlik esnasında herhangi bir engelle karşılaşıp, temizliğin rutinini bozmadan temizlik yapmanızı sağlar.

*Her gün yatak odanızı havalandırıp, havalandıktan sonra yastıklarınızı ve çarşaflarınızı düzeltebilirsiniz. Yatak odanızdaki kıyafet ve takı dağınıklığını önlemek için, kirli sepetinizi, takı sepetlerinizi düzenli toplamanız sonucunda, dağınıklığı önlemiş olursunuz.

*Bir gün öncesinden kalan ya da, gün içerisinde kalan kirli bulaşıklarınız var ise, ilk iş olarak bu kirli bulaşıkları ortadan kaldırarak dağınıklığı giderebilirsiniz.

Mikrodalga, buzdolabı, fırın ve bulaşık makinenizin dış ve iç temizliğini yaparak, hem makinenizin hijyenik kalmasını sağlar, hem de makinanın ömrünü uzatırsınız.  

Lavabonuzu, musluk çevresini, mutfak tezgâhınızı çöplerden uzak tutup, çöp kutusunda biriken çöplerinizin düzenli boşaltılması sonucunda, ortamın temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

*Banyoda yapılacak ilk iş olarak dağınıklıkları toplamak, ardından günlük ayna, saç fırçası, lavabo, küvet, klozet temizliği, banyo tabanının süpürülmesi ve silinmesi gibi detay temizliklerin yapılmasıdır.

Değiştirilmesi gereken havluların kontrolü yapılmalı ( temiz havluların düzgünce asılması veya katlanması ) ve kağıt havlu, tuvalet kağıdı gibi banyo için gerekli malzemelerin yeterliliğini kontrol edebilirsiniz. ( evde günlük temizlik nasıl yapılır ? )

Ayrıca banyo çöplerini, günlük olarak boşaltmanızı, koku ve hijyen anlamında tavsiye ederiz.

*Oturma odanızda veya salonunuzda koltuk, yastık ve koltuk örtüleri gibi, odanın günlük kullanılan eşyalarını temizleyip, havalandırıp düzeltildikten sonra, akşamdan kalan herhangi bir dağınıklık var ise, toplamanızı önerebiliriz.

Örneğin, sehpa üzerinde kalmış bardak, tabaklar, küllükler, meyve veya kuruyemiş kalıntıları, gazete, dergi  gibi…

*Evde temizliğe başladığınızda, toz almaya başlamadan önce, zemini mutlaka süpürmelisiniz, çünkü, halı üzerindeki tozlar ve kalıntılar süpürülmez ise, toz alacağınız bölgelerin tekrar tozlanmasına ve kirlenmesine sebep olur.

Ayrıca; yerleri silmeden önce mutlaka süpürmelisiniz.  Halı ve kilimleri düzenli olarak yıkamaya vermelisiniz ve günlük ev işlerinde; silkelemeden önce süpürmenizi ve dikkatli bir şekilde toplayıp temizlemenizi önerebiliriz.

Ahşap ve parke zeminlerine uygun; temizleme deterjanlarını tercih edip; sildikten sonra havalandırmasını tavsiye edebiliriz.  

Bütün bu verdiğimiz bilgiler ışığında; evde günlük temizlik nasıl yapılır ? bilgiler vermeye çalıştık.

Eviniz için bu işleri yapacak zaman ve enerjiniz yoksa; ev işlerine yardımcı bayan; yatılı yardımcı bayan; gündüzlü yardımcı bayan; profesyonel ev yardımcısı hizmeti almak için ve ev işlerine yardımcı arıyorum diyorsanız; bizi arayın.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
26.11.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?