Evde çalışan yardımcıların sigortası nasıl yapılır ?

İşverenler, gerek bilgisizlik, gerek prim maliyeti, gerekse işleyiş ile ilgili prosedürler nedeniyle, evde çalışanlarına sigorta konusunda ne yapacaklarını bilemez durumda kalabiliyor. Ancak, 1.4.2015 tarihinden itibaren ‘Kolay İşverenlik’, ‘Kolay Sigorta’ uygulaması ile ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimleri kolaylaştırılmış. SGK’ya gitmeden, e-devlet, SMS gönderimi ile kolayca kayıt oluşturma ve bildirim yapma imkanı getirilmiştir. Ayrıca, ev işlerinde çalışanlar için ödenmesi gereken prim tutarları, daha makul seviyelerde yeniden düzenlenmiş, SGK Teşviklerinden yararlanabilme imkanı getirilmiştir. Bu haftaki yazımızda, işverenlerimizi evde çalışan yardımcıların sigortası nasıl yapılır? şeklinde bilgilendirmek istiyoruz.

‘’Sağlık Sigortası Kanunu, ev işlerinde çalışanları 10 günden az çalışanlar ile 10 gün ve daha fazla olarak çalışanlar olarak iki ayrı şekilde düzenlemiştir’’ 

Evde çalışan yardımcıların sigortası nasıl yapılır ?

Ev işlerine yardımcı nedir? Neleri kapsar?

*Ev içerisinde yaşayanlar için yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, evin alışveriş gibi işlerin, ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev işlerine yardımcılık tanımına girer.

Ev işlerine yardımcı elemanlar;

*Haftanın 3 günün yardımcı,

*Haftanın 2 günü yardımcı,

*Haftanın 5 günü yardımcı şeklinde gündüzlü olarak veya haftanın 6 günü yatılı ev işlerine yardımcı olarak hizmet verebilirler.

10 Günden az çalışan ev işlerine yardımcı sigortalılığı;

Ev işlerine yardımcı olarak 10 günden az sigortalı çalışanlar, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu şekilde sigortalı çalıştıran kişiler işveren sayılmamakta ve bu kapsamda çalıştırdıkları sigortalı için günlük brüt asgari ücretin yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine gitmeden başvurularını www.turkiye. gov.tr adresinin ‘e-hizmetler’ menüsünün altında bulunan ‘’Ev Hizmetleri’ kısmını seçerek, ya da 5510’na SMS atarak bildirimde bulunabilirler. 

SMS ile bildirimin nasıl yapılacağı www.sgk.gov.tr adresinden öğrenilebilir. 10 günden az çalışanlar, geri kalan primlerini yani, yaşlılık, malullük, ölüm, genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödeyebilirler. 

1 gün ile 9 güne kadar çalışanlar; 

*1 ile 9 gün arasında çalışanların Asgari ücret üzerinden günlük sigorta prim tutarı 1,96 TL’dir. 

*9 güne kadar kaç gün çalışıldıysa, 1,96 TL, gün sayısı ile çarpılacak ve ödenmesi gereken prim tutarı bulunacaktır. 

*9 gün için asgari ücret üzerinden ödenecek toplam prim tutarı 17,66 TL’dir. *1 ile 9 gün arasında çalışanlar için sadece %2 oranında iş kazası meslek hastalığı primi ödenecektir. 

*9 güne kadar çalışanlar için Emeklilik, hastalık, işsizlik primi ödenmemektedir. 

Ev işlerine yardımcı 10 günden fazla çalışanların sigortalılığı;

Ev işlerine yardımcı olarak, işveren yanında 10 gün ve daha fazla süreyle çalışanlar için yaşlılık, malullük, ölüm, iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası hükümleri uygulanmaktadır. 

Ev işlerinde 10 günden fazla sigortalı çalışanlar, genel sağlık sigortalısı da sayılmaktadır. Bu sigortalıların genel sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için, son bir sene içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması yeterlidir. İşten çıkartılmaları halinde ise, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası şartlarını sağlamaları halinde işsizlik ödeneği de alabilmektedirler. İlgili çalışanların bildirimi ‘Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge’ ile yapılmakta olup bildirgedeki işe giriş tarihi sigortalılık başlangıç tarihi olmaktadır. 

Önemli not:İşverenlerin bu bildirgeyi doldurup sigortalı ile birlikte imzaladıktan sonra çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar ikamet ettikleri yere en yakın sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne vermeleri zorunludur. Bu bildirge dışında yapılan bildirimler Kurumca geçerli sayılmamaktadır. 

Ev işlerinde çalışanlar için teşvikler nelerdir?

  • Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıran işverenler için 5510 sayılı Kanuna göre 5 Puanlık İndirim Teşviki 
  • 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesine göre verilen Genç ve Kadın İstihdamı İle Mesleki Belgesi Olan Sigortalı İstihdamı Halinde Uygulanan Teşvik;
  • 4447 sayılı Kanunun 50’nci maddesine göre verilen İşsizlik Ödeneği Alanların İstihdamı Halinde Sağlanan Teşvik ve yine 4447 sayılı Kanunun geçici 19 uncu maddesine göre verilen Yeni Nesil Teşvik indirimlerinden faydalanabilmektedirler.
    *5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (ı) bendi teşvikinden yararlanmak için, işverenin ev hizmeti işinden dolayı Kuruma borcu bulunmaması gerekmektedir.                                                                                                       *İşe alındığı tarihten önceki altı aylık dönemde Kuruma verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgeleri ile ek 9 uncu madde kapsamında sigortalılığının olmaması şartı aranmaktadır. 


Bu haftaki yazımızda, evde çalışan yardımcıların sigortası nasıl yapılır? konusunda önemli bilgiler aktarmaya çalıştık. Diğer teşvik ve olanaklarla ilgili olarak, daha fazla ve güncel bilgilere, ilgili resmi kurum internet sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ev işlerine yardımcı ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 19.11.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?