Ev Yardımcısı İşe Alırken İzlenecek Yollar

Evime yatılı yardımcı arıyorum veya evime gündüzlü yardımcı arıyorum şeklinde başvuran ailelerin en önemli istekleri, kaliteli ve istikrarlı çalışacak yardımcı ile çalışmak, ailenin bir parçası şeklinde görmek, yıllarca güven ve huzurlu bir şekilde hizmet almaktır. Bu nedenle, 33 yıllık ev hizmetleri danışmanlık firması olarak, ev yardımcısı işe alırken izlenecek yollar? konulu yazımızla, bilgi ve birikimlerimizi, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ev Yardımcısı İşe Alırken İzlenecek Yollar

Kurumsal, köklü bir yardımcı danışmanlık şirketi ile yol almak neden önemli?

Önemli uyarı!! Çalışan ev yardımcısından komisyon alınması kanunen yasaktır.

Kesinlikle, bu sektörde merdiven altı çalışan ve tamamıyla yasalara aykırı şekilde, çalışan elemandan komisyon alarak işe yerleştirme yapan, yasa dışı yardımcı şirketleri ile çalışmayınız.

Çünkü, size bulduğu yardımcı ile ilgili ve kendi merdiven altı yaptığı iş ile ilgili taahhütleri tamamen asparagastır. Başınıza gelebilecek, maddi ve manevi hiçbir kaybınızda, yanınızda yer almaz. Söz verdiği gibi hizmetinin arkasında durmaz. Bu tarz merdiven altı, komisyoncu gibi yardımcı bulan kişilerle, aranızda hizmet bedeli veya personel temini sözleşmesi gibi, kurumsal kurallar, söz konusu değildir.

‘’Hayatınızın merkezine alacağınız kişiye, ‘’alt tarafı temizlikçi kadın, hepsi de öğretince yapar’’ mantığı ile bakmamalısınız. Ev yardımcısı kadınların mesleğine ve emeğine saygı duyarsanız, karşılığında saygı ve iyi bir hizmet alabilirsiniz’’

 

İhtiyaçlara göre beklentilerinizi belirleyin;

 

İşe alacağınız yardımcı, daha önceden beklentilerinize uygun işlerde çalışmış referanslı yardımcı olmalıdır.

Bebeği olan anneye, anne yardımcısı; gerektiğinde ev işleri desteği, gerektiğinde bebekle ilgili destek verecek ev yardımcısı olmalıdır.

Çalışan anneler için; ev işlerine yardımcı evin bütün yükünü anneden alıp, çocukları okuldan karşılayacak, her konuda anneyi asiste edecek ev yardımcısıdır.

Yoğun sosyal hayatı olan, davetleri olan ve büyük evlerde yaşayan aileler için; sistem, servis ve düzen bilen profesyonel ev yardımcısı ile çalışmak gerekir.

Yaşlıya yardımcısı; yaşlının eli ayağı ve gözü olup, yaşlının yaşam kalitesini arttırıp, günlük ihtiyaçlarını karşılar. Aynı zamanda, güvenilir, sevecen, uyumlu ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Villaya ev işlerine yardımcı ise; Daha önce villada çalışmış, enerji ve düzen olarak villa sistemini bilen bir yardımcı olmalıdır.

Yardımcı ile herşeyi en baştan net ve açık konuşmak gerekiyor;

Aileler temizlik işlerine yardımcı bayan arayışına geçmeden, hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bunları değerlendirip, gerçek ihtiyaçlarına ve önceliklerine göre, evde çalışacak yardımcı arıyorum demeleri gereklidir. Aileler evde çalışacak yardımcı bayan adayı ile görüşme yapmadan önce, ihtiyaçları ve beklentileri olan, tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidirler. Nasıl ki, siz işveren olarak yardımcıdan, sonradan gelecek bir olumsuz değişiklik beklemiyor iseniz, aynı şekilde ev işlerine yardımcı olarak işe aldığınız personeliniz de sonradan, anlaşmada olmayan bir beklentiye girmenizi istemeyecektir.

 

Yatılı yardımcı mı? gündüzlü yardımcı mı?

Aileler gündüzlü ev işlerine yardımcı bayan veya yatılı ev işlerine yardımcı bayan mı? ihtiyacını belirleyerek, ona göre karar vererek görüşmelere başlamalıdır. Çünkü, gündüzlü yardımcı, yatılı çalışmaz veya yatılı yardımcı, gündüzlü yardımcı olarak çalışmaz.

*Aşırı uzun saatlerde çalışan gündüzlü yardımcı, zamanla yorulur ve pes eder.

*Yatılı yardımcılar da ise, haftalık izinlerini kullanacağı gün (hafta içi mi? hafta sonu mu? karşılıklı problem olmamalı.

*Yazları, yazlığınızda kalacağı aylar, yazlıkta izin kullanıp kullanmaması, tatillerde eşlik edip etmemesi, resmi ve dini bayramlarda çalışıp çalışmayacağı gibi detaylar, tek tek konuşulup, iki taraf içinde sorun teşkil edilmeyecek noktada, anlaşılmış olması gerekiyor.

 

Ev Yardımcısı İşe Alırken İzlenecek Yollar

Yardımcı bayan seçerken, en önemli diğer hususlar ise;

Tecrübeli yardımcı olarak işini seven, sadece evinizi değil, tüm ailenizi de sahiplenecek, hijyen kurallarını bilen, şartı şurtu olan, bu işi gerçekten meslek olarak gören ve bu işi yapmaya ihtiyacı olan bir yardımcı olmalıdır.

Görünüşü, konuşması düzgün, dikkatli, işinde sorumluluk sahibi, canınızı, çocuklarınızı, yaşlınızı, hastanızı, gözünüz arkada kalmayacak şekilde emanet edeceğiniz, referanslı yardımcı bayan olmalıdır.

1991 yılından bu zamana, bilgi deneyimlerimizin ışığında, kadın girişimciler olarak, empati gücümüzü kullanıyoruz. Kaliteli yardımcı  portföyümüzle, doğru kişileri sizlerle buluşturarak, hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ev yardımcısı işe alırken izlenecek yollar? konusunda önemli tavsiyelerimizi sizlerle paylaştık. Evime yardımcı arıyorum ve kaliteli hizmet almak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

Uzman İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -09.08.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?