Ev Temizliğinde 10 Püf Nokta

Sevgili hanımlar, biz ev kadınları olarak, sizler için, kendi evimizde uyguladığımız, çok kolay ve pratik temizlik önerilerini “ev temizliğinde 10 püf nokta ” şeklinde kaleme aldık. Dileriz sizde, iyi sonuçlar alıp, temizlikteki dayanışmamıza ortak olursunuz.

Ev Temizliğinde 10 Püf Nokta

Ev Temizliğinde 10 Püf Nokta

1 – Ellerinize sinen soğan, sarımsak kokusundan, birkaç damla limon suyu damlatıp, ellerinizi ovarak kurtulabilirsiniz. Elleriniz bu sayede, sine kötü kokudan arınır ve yumuşacık bir dokunuz olur. Ayrıca, yemeklerde kullandığımız limon kabuklarını güneşli bir yerde kurutursanız, iyi bir temizleme aracına sahip olursunuz. Bu kurumuş kabuklarla, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızın çok daha temiz olduğuna şahit olacaksınız.

2 – Biliyorsunuz ki, buzdolabı temizliği ve hijyeni çok önemlidir. Yiyecek ve içeceklerimizi taze tutmak için, en önemli saklama yolu olan buzdolabını kimyasal temizlik deterjanları ile temizlemek zararlı olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve iyi bir temizlik için, sodalı ılık su ile ve temiz bir yumuşak beyaz bez ile temizleyip, iyice ovarak temizlemenizi öneririz. Buzdolabınız hem bembeyaz temizliğe kavuşur, hemde kimyasalların zarar ve kokusundan kurtulmuş olursunuz.

3 – Kazanlı ütü temizliği veya normal ütünüzün altı kirlendiyse, içi kireçlendi ise, bir parça pamuğu sirkeye batırın, yavaş yavaş ütünün deliklerini ovun. Kirden eser olmadığını göreceksiniz. Ayrıca ütü sıcakken, altını bir iki damla zeytinyağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, iyi bir temizlik elde edersiniz. Ayrıca kazanlı ütünün su haznesine sirke koyup, su bitene bitene kadar buhar basarsanız, ütünün buhar delikleri ve iç kısımlarındaki kireçlenmeyi yok etmiş olursunuz.

4 – Evinizin yüzey temizliği için, yerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak yerleri silin. Zeminin anında pırıl pırıl olduğunu görürsünüz.

5 – Banyonuzun temiz kalmasını sağlamak için, sık sık çöp kutusunu boşaltın. Çöp kutusuna poşet geçirirseniz, hem çöp kutusu temiz kalır, hemde çöp toplamanız daha pratik olur. Banyo paspasına dökülmüş saç ve tüyleri süpürün her gün silkeleyin, klozeti ve musluğunuzu dezenfektan ürünler ile temizleyin. Banyoyu temizlerken yanındaki aparatları da unutmayın. Son olarak da fayansları, duvarları ve tavanı silerken bütün iz ve kirleri çıkardığınızdan emin olun. Her banyo yaptığınızda ve klozeti kullandığınızda, biraz deterjan ve su dökün, kirlerin yapışmasını önlersiniz.

6 – Giysilerinizin hoş kokması için gardırobunuzun içine, küçük bez keseler içinde, sevdiğiniz kokularda sabunlar koyabilirsiniz. Birkaç gün sonra tüm giysilerinize, sevdiğiniz koku sinecektir.

7 – Çok sık kullandığınız, çaydanlığı pratik temizleme yöntemi olarak, içinde biriken kireç tortusunu yok etmek için, çaydanlığın içine sirkeli su koyup, 15-20 dk kaynatın, sonuç yeni alınmış gibi tertemiz ve parlak olacaktır.

8 – Yemek tenceresinin dibi tutmuş veya kırmızı yağ izleri kaplamış ise, tencereyi su ile doldurun. İçine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyip kaynamaya bırakın ve çıkan kirleri bulaşık süngeri ile temizleyin. Tencere sinen deterjan kokusu ve kimyasal izleri yok etmek için sirkeli su ile 5-10 dk kaynatıp, iyice durulayın. Bu sayede tertemiz ve sağlıklı kullanacağınız tencerenizi kullanmış olursunuz.

Ev Temizliğinde 10 Püf Nokta

9 – Bildiğiniz gibi, beyaz ve renkli kıyafetlerimizdeki, meyve veya bazı çıkmayan lekeler için, leke çıkarıcı kullanırız. Fakat bu leke çıkarıcılar, zamanla çamaşırı yıpratır ve delinmesine yol açabilir. Bu nedenle, lekeler çok kurumadan, beyaz saf sabun ile lekeye sürüp, sabunlu şekilde bekletir, bunu birkaç defa yaparsanız, hem lekeden kurtulur, hemde çamaşırınızın ömrünü uzatmış olursunuz. Bunu özellikle, çocukların okul kıyafetleri ve gömlek yakalarında uygulamanız çok işinize yarayacaktır.

10 – Evdeki koltuklarınızın, temiz ve renklerinin parlak olması için, en pratik koltuk temizleme yöntemi olarak, ılık su içerisine bir iki damla, çamaşır yumuşatıcı damlatıp, yumuşak bir bezle silerseniz, hem rengi solmaz, hemde üzerindeki tozları yok etmiş olursunuz.

1991 yılından Bu zamana, ev işlerinde yardımcı bayan konusunda, yatılı yardımcı bayan ve gündüzlü yardımcı bayan eleman pörtföyümüzle sizlerin yanında olmaya devam ediyoruz. Referanslı, güvenilir ve tecrübeli yardımcı personel için, en iyi yardımcı şirketi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 06.02.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?