Ev İşlerine Yardımcı Ücretleri

Ev işlerine yardımcı, çok ciddi bir ihtiyaç ve güvene dayalı bir meslektir. Özellikle çalışan ailelerin ve yaşlıların, yatılı ev yardımcısı veya gündüzlü ev yardımcısı, birçok yönden tercih sebebi olmaktadır. Evde çalışan yardımcılarda ücretler konusu, ailelerin bütçesi açısından çok önemli bir konudur. Bu nedenle, bu haftaki yazımızda, işveren ailelerin sıkça sordukları, ev işlerine yardımcı ücretleri konusunu, deneyim ve tecrübelerimize dayanarak kaleme aldık.

Ev İşlerine Yardımcı Ücretleri

*Tecrübeli yardımcı olması;

Daha önceki çalıştığı evlerde, kaç yıl çalıştığı, uzun süreli birden fazla tecrübelerinin olması yardımcı ücretini çok etkileyen bir konudur. Bu tecrübeleri sayesinde, iş bilen, düzen bilen ve sistemli işini yürütebilen bir yardımcı olduğunu anlarız. Bu yetkinlikler, yardımcı fiyatını arttıran önemli bir özelliktir.

* Yabancı ev işlerine yardımcı olması durumunda, oturma izinli yabancı yardımcılarda ücretler yeni gelenlere göre oldukça artacaktır;

Uzun yıllardır Türkiye’de çalışmış olması

Uzun süreli referanslarının olması

Burada bir aile hayatı ve düzenin olması gibi…

Yardımcıya çalışma izni alabilmek için, aile oturma izinli yardımcı işe almalıdır. Bu sayede, hem aile yasal yükümlülüğünü yerine getirir, hem de seyahat engeli sıkıntısı yaşamadan özgürce elemanını çalıştırabilir.

* Düzgün Türkçe konuşabilen yabancı yardımcı olması, yardımcının kalitesini ve bütçesini arttıran değerli bir özelliktir.

Bu özellik, yatılı yardımcı için, hem eğitimli olmasını, hem de uzun zamandır burada yaşamasını gerektiren bir özelliktir. Kendi ülkesinde aldığı eğitim sayesinde, yeni bir dili çabuk öğrenebilir, iletişim kurabilir bir kültüre sahip olabilir. Ayrıca, uzun zamandır burada yaşıyor ve çalışıyor olması da, tecrübeli yardımcı olup, Türkçesini geliştirmiş olmasının bir göstergesidir. Ev içerisinde anlaşabilmek ve anlaşılabilmek için, dil konusunda anlaşmak çok önemlidir.

*Referanslı yardımcı olması;

Canınızı ve evinizi emanet edeceğiniz ev yardımcısı, daha önce çalıştığı aileden referans vermesi altın kuraldır. Sık iş değiştirmemiş olması, tutarlı ve uzun vadeli referanslara sahip olması, işverenlerin çok kıymet verdiği bir özelliktir. Daha önce çalıştığı ailede, iyi bir şekilde çalışıp, güzel bir şekilde ayrılmış olması, güveni ve iyi niyeti ortaya koyan önemli bir özelliktir. Ayrıca, istenilen beklentilere uygun olarak, daha önce çocuklu evde çalışmış, yaşlı bakım hizmetlerine yardımcı çalışmış yardımcı olması gibi benzer referanslar olması da çok önemlidir.

Ev İşlerine Yardımcı Ücretleri

 

* Çocuğun bakımı dışında, aileye yemek yapmayı bilmesi, servis yapmayı bilmesi, ütü iyi yapması, villa tecrübesinin olması ve dolap düzeni bilmesi gibi ev işleri gibi destekler konusunda güzel yeteneklerinin olması;

Bu durum aileleri oldukça rahatlatan bir durumdur. Özellikle çalışan aileler için, değerli bir destektir. Tabii ki evin nüfusu ve büyüklüğü, bu desteği alırken, yardımcıyı aşırı yoracak ve yıpratacak konuma getirilmeden yapılması gerekiyor. Çocuk uyuduğunda veya ebeveynleri ilgilenirken, yardımcının evin günlük işlerinde destek verebilmesi, anne için eşsiz bir yardımdır. Yardımcının, çocuk ek gıdalarını ve evin günlük yemeklerini bilmesi, bütçeye etki edebilecek olumlu bir özelliktir.

* Güven veren yaşam şekli, kişisel temizlik ve bakımlı olması;;

Yabancı yardımcı, nerede kalıyor? kimlerle yaşıyor? ve bir düzeni var mı? Bütün bu soruların cevabı, güven veren bir durumda olmalıdır. Özel hayatı düzenli ise, bu işinede fazlasıyla yansıyacaktır. Çocuğumuzla iç içe ciddi zaman geçiren yatılı ev işlerine yardımcının, temiz, hijyenik ve dış görünüşüne dikkat eden bir yapıda olmasını isteriz. Yardımcı ile görüşmenizdeki, ilk intibada edindiğiniz gözlemler ve referansın verdiği bilgilerde, yardımcının kişisel temizliği ve hijyen açısından dikkatini, anlamanızı sağlar.

* Ev işlerine yardımcı sektöründe;

İşverenlerin beklentilerinin artmasıyla, sektörün yabancı yardımcıya dönüşmesi ve işverenlerin uzun yıllarca yardımcı maaşlarının dolarla vermeye alıştırmaları, doların hızla yükseldiği bu yıllarda, yardımcı ücretlerine en keskin etkiyi yaratan durumdur. Yıllar önce, işverenlerin yabancı firmalarda yönetici olup dolarla maaş almasıyla, yardımcıya da dolar maaş vermesi nedeniyle başladığını tahmin ettiğimiz bu durum, günümüz şartlarında, işverenlerin kendi kendilerinin başına açtığı büyük bir derttir. Çünkü maaşlı çalışan, kamuda çalışan aileler için yükselen yardımcı ücretleri adeta kabus olmuş durumdadır.

 

Sevgili ebeveynler, yukarıda bahsettiğimiz bir çok etki, ev işlerine yardımcı ücretleri konusunda etkili olduğunu düşündüğümüz özelliklerdir. 33 yıllık deneyimlerimize dayanarak, en önemli özelliğin, tecrübe olduğunu söylememiz gerekir. Tecrübe ve referans, özgüven, özveri, inisiyatif, sorumluluk ve sürekliliği beraberinde getirir. Evime yatılı yardımcı arıyorum veya evime gündüzlü yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -24.08.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?