Elemandan Komisyon Alan Bakıcı Şirketleri

Ülkemizde danışmanlık adı altında, merdiven altı ve yasal yükümlülüklerini yerine  getirmeyen, yüzlerce bakıcı – yardımcı bulan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler, insanlara yanlış bilgiler vererek, kanunlara aykırı bir durumu, sanki olağan bir durummuş gibi servis etmektedirler. İşkur’un hiçbir mevzuatına uymayan bu yasadışı firmalar ile ilgili, bakıcı arayan aileleri uyarmak ve yol göstermek amacıyla, elemandan komisyon alan bakıcı şirketleri başlığında yazımızı sizlere sunmak isteriz.

Elemandan Komisyon Alan Bakıcı Şirketleri

İnsanlar, hayatlarındaki ihtiyaç noktalarına göre, bebeğine, yaşlısına, hastasına bakıcı veya ev işlerine yardımcı çalıştırmak zorundadır. Bu arayışlarını esnasında, hizmet alacağı kurumu çok iyi seçmek ve analiz etmekle işe başlamalıdırlar. İhtiyaç sahibi işverenler, içinde bulundukları aciliyet veya zorluğun rehavetinde, elemandan komisyon alan yasa dışı firmalardan hizmet alıyor ve elemandan komisyon alınmasının hiçbir kanuni engeli olmadığına inandırıyorlar.

Maalesef doğru bilinen en büyük yanlışla, hem kandırılıyor, hemde işe ihtiyacı olan bir çalışanın da zor durumda kalmasına neden olunuyor. Bu durum o kadar normal ve olması gereken gibi gösteriliyor ki, ihtiyacı olan insanlarda bu duruma uygun hareket ediyorlar. Bu şekilde olmasına inanan işverenler ise, asıl olması gereken durumda, elemandan komisyon alınmayıp, kendilerinden talep edilmesi karşısında, bu duruma inanmak veya yol almak istememelerine yol açıyor. Böylece, işini doğru yapan yasal danışmanlık firmalarının önü kesilmiş oluyor. 

Bizler, 29 yıllık, işkur’un tüm mevzuat ve kanunlara uygun şekilde, bakıcı hizmeti, ev personeli hizmeti, iş yeri personeli hizmeti gibi, insanların eleman ihtiyacı adı altında tüm ihtiyaçlarına cevaben çalışmaktayız. Yasadışı danışmanlık şirketleri aksine, işe ihtiyacı olan insanları mağdur etmeden hizmet vermekteyiz.

Yasadışı Danışmanlık Şirketi Ne Demek?

İşe ihtiyacı olan insanlara iş bulmaya aracılık etmek için, devletin çıkardığı bazı yasalara uymak ve İşkur’un bu konudaki tüm şartlarına uygun özel istihdam bürosu olmak zorunluluktur. Özel istihdam bürosu olmaksızın ve özel istihdam izin belgesiz bir şekilde, insanları kandırarak bu işi yapan şirketlere yasadışı danışmanlık şirketi denir.

Yasadışı Danışmanlık Şirketleri Nasıl Anlaşılır?

*Genelde telefonla iş yaparlar, bir ofisleri olduğu ender görülür.

*Diyelim ki, ofisi de var, ofisindeki İşkur özel istihdam izin belgesi ve resmi bir şirket olduğuna dair, vergi levhasını görmek isteyin.

*Eğer vergi levhası veya özel istihdam bürosu izin belgesi yoksa, size verdiği bütün taahhütlerin hiçbirinin anlamı ve geçerliliği yoktur demektir.

*Ayrıca,özel istihdam bürosu işkur mevzuatlarına göre, iş bulmaya aracılık yaptığı elemanlardan, hiçbir ad altında kazanç, komisyon veya herhangi bir menfaat alınamaz. İş arayan bir eleman olarak, eğer danışmanlık şirketi sizden, bir ücret veya komisyon talep ediyorsa, yasadışı danışmanlık şirketi demektir.

*İşveren olarak, işe aldığınız eleman için, danışmanlık şirketine komisyon ödersiniz ve bunun karşılığında, işe aldığınız elemandan memnun olmadığınız takdirde veya eleman işten çıktığında, yeni eleman bulma taahhüdü istersiniz. Söz konusu yasadışı danışmanlık şirketleri, sizin yeni eleman talebi ihtiyacınız olduğunda, arada yasal bağlayıcılık olmadığından, hiçbir sözünün arkasında durmaz.

*En önemlisi;

**çocuk bakıcısı,

**ev işlerine yardımcı bayan,

**temizlikçi kadın,

**iş yerine temizlikçi,

**iş yerine aşçı,

**özel makam şoförü,

**yaşlı bakıcısı,

**hasta bakıcısı gibi, canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bu elemanların güvenilirliği, en az çalıştığınız danışmanlık şirketinin güvenilirliği kadar önemlidir.

*İşe aldığınız personelle yaşayacağınız herhangi maddi, manevi sorunlarda, yasadışı şirketlerinin yapacağı hiçbirşey yoktur. Çünkü, kanunen eleman yerleştirme veya aracılık etme izni bulunmamaktadır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak,

Tespitlerimize göre, ülkemizde birçok yasa dışı danışmanlık şirketleri bulunmaktadır. Bu durumla ilgili olarak yetkili gördüğümüz tüm mercilere başvuru yapmış bulunmaktayız. Tüm işe ihtiyacı olan ve haksızlığa uğrayarak komisyon ücreti istenmiş elemanlarında İşkur’a başvurarak, bu yasadışı danışmanlık şirketleri konusunda harekete geçmelerini rica ediyoruz. 

Bu haftaki makalemizde, sizlere elemandan komisyon alan bakıcı şirketleri ile ilgili, doğru bilinen yanlışları açıklamaya çalıştık. Özel istihdam bürosu izin belgeli danışmanlık şirketi olarak, yasalara uygun bir şekilde iş arayanları ve evine bakıcı hizmeti, yardımcı hizmeti almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin, iletişime geçmesini bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 03.09.2020

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?