Çalışan kadının ev düzeni nasıl olmalı ?

Sevgili okurlarım; Çalışan kadının ev düzeni nasıl olmalı? yazımı, çalışan bir kadın ve bir anne olarak kaleme alıp, hem başarılı bir iş kadını olup, hemde tertipli ve düzenli bir ev hayatı sağlamak isteyen hanımlar için, bazı ev temizlik püf noktalarını tavsiye etmek için kaleme aldım.

Çalışan kadının ev düzeni nasıl olmalı ?

Çalışan kadının ev düzeni nasıl olmalı ?

* Evde düzeni koruyabilmek için, akşamdan ertesi güne kesinlikle iş bırakılmamalı ve biriktirilmemelidir.

*Evde yaşayanların, kendi odasının düzeni kendine ait olmalı

*Çamaşırların yıkanması ve ütülenip yerlerine yerleştirilmesi düzene oturtulmalıdır. Gelişi güzel çamaşır yıkanması ve ütülerin birikmesi, işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

*Akşamdan etraftaki bardak, tabaklar toparlanıp, bulaşık makinesine yerleşrilimeidir. En son sabah çıkan bulaşıklar ile bulaşık makinesi çalıştırılmalı ve akşama temiz tabakları bulmanız işinizi epeyce kolaylaştıracaktır.

*Sabah işe gitmeden evvel mutfak ve banyo çöpleri toparlanıp kapının önüne konmalı ve çıkarken dışarıdaki çöp konteynırına atılmalıdır. Akşama kadar bekleyen çöpler hijyen ve koku bakımından, rahatsız edici olabilir.

*Evin salon, oturma odası gibi ortak alanlarında, mümkün olduğu kadar döküntü yaratmadan bırakmaya çalışın. Çünkü evde dağılan ortam, ev ne kadar temiz olursa olsun, dağınık ve huzursuz bir görüntü sağlayacaktır.

Çalışan kadının yemek ve alışveriş düzeni nasıl olmalıdır ?

*Hafta ortasında, evdeki eksikleri not almalısınız. Çünkü muhtemelen toplu alışveriş için hafta sonunu tercih edeceksiniz ve alışverişteyken eksikleri bilip gidermeniz için, eksik listesi hazırlamak, çok daha akıllı bir çözüm olacaktır.

*Özellikle evli ve çocuklu çalışan bir kadın iseniz, haftalık yemek planı hazırlamak sizi çok rahatlatacaktır. Hafta sonundan hazırlayacağınız yemekler, size büyük kolaylık sağlar. Uzun vakit alıp, hafta içi sizi ekstra yoracak, çorba ve zeytinyağlı yemekleri hafta sonu hazırlayıp, buzdolabına koymanız, hayat kurtarıcı bir çözüm olacaktır.

Bu sayede, en azından haftanın ilk günlerini, sağlıklı çorba ve sebze yemekleri ile geçirmiş olursunuz. Diğer günlerde, protein ağırlıklı, et, tavuk ve balık gibi hazırlanması daha pratik yemekleri yaparak, yanına salata veya cacık gibi yardımcılarla haftayı bitirebilirsiniz.

*Evde temel ihtiyaçlarınız hep yedekli olsun; Örneğin, tuz, un, bulgur, makarna, peçete, temizlik malzemeleri, süt, içecekler ve buna benzer temel ihtiyaçların yedeklerini temin edin. Böylece her seferinde alışveriş yapmak zorunda kalmaz ve rahat edersiniz.

*Çalışan kadınların, işten yorgun geldiklerinde, mesaileri uzadığında veya trafikte kalıp, eve geç geldikleri vakitlerde, buzdolabının dondurucusunda mutlaka acil durum yedek yiyecekleri olması kurtarıcıdır. Mesela, evde yaptığınız köfteler, mantı (her zaman doğal ve kendi yaptığımız tercih olmalı), hazır peynirli ve ıspanaklı börek, pişmeye hazır, haşlanmış nohut ve kuru fasulye gibi…

Bütün bunların yanında, eğer maddi durumunuz müsait ise, ev işlerine yardımcı bayan konusunda da destek alabilir ve yükünüzü hafiflete bilirsiniz. Bende, çalışan bir kadın ve anne olarak, yardımcı bayan danışmanlık şirketinde, insan kaynakları görevimi, siz çalışan kadınları anlayarak ve empati yaparak, çalışan kadının ev düzeni nasıl olmalı? konusunda, kendi bildiğim ve uyguladığım bazı yöntemleri, tüm samimiyetimle, sizlerle paylaşmak istedim.

Dilerim faydalı olmuştur. Eve yardımcı bayan konusunda, güvenilir ve tecrübeli yardımcı bayan için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 27.02.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?