Evde banyo ve tuvalet temizliğinde 6 altın kural !

Sevgili okurlarımız, evde sağlıklı ve hijyenik ortamda yaşamak, hem sağlığımız hemde huzurumuz için çok önemli olduğunun bilincinde, sizlere biraz faydamız olması amacı ile, evde banyo ve tuvalet temizliğinde 6 altın kural! şeklinde tavsiyelerimzi kaleme aldık.

Evde banyo ve tuvalet temizliğinde 6 altın kural

Banyo ve tuvalet temizliğinde 6 altın kural ; 

1 – Lavabonuzu her kullandığınızda, üstten de olsa, şöyle bir su gezdirerek, kalıntı veya çöp bırakmadan temiz bırakın, ayrıca az deterjan dökerek de su tutarsanız, genel temizlik gününe kadar, çok kirlenmeyen ve hijyenik bir lavabo kullanmış olursunuz.

Banyo lavabosu, mikropların en çok bulunabileceği yerlerden biridir. Bakterileri yok etmek için, sadece banyo lavabosuna ait olan, antibakteriyel bir bez kullanın. Lavabonuzu daha da temiz hale getirmek için de, sirke veya karbonat kullanmanızı da öneririz.

2 – Her gün ve çok sık kullanılan, banyoda hijyenik olmasına en dikkat edilecek yer, klozetler!!!

Klozet, en hassas bölgelerimizin temas ettiği ve evde birden fazla insanların kullandığı bölge  için, her ihtiyaç görüldüğünde sifon çekilmelidir. Bu her ne kadar, hatırlatmaya gerek kalmayacak kadar önemli bir konu ise de, yinede dikkat etmeniz gerekmektedir.

Klozetinizin yanında, muhakkak ıslak mendil ve havlu peçete bulundurmanızı öneririz. Çünkü oturmadan önce, ıslak mendille şöyle bir el gezdirip, peçete ile kurulayıp oturursanız, kişisel hijyenine daha da önem vermiş olursunuz.

Banyo ve tuvalet temizliği aile sağlığımız için çok önemlidir !!!

3 – Tuvaletlerinizde, ister alaturka olsun, ister alafranga, oluşan sarı lekeleri, gün geçmeden ve çoğalmadan temizleyin. Özellikle, bu tarz banyo ve tuvalet temizliğinde, çamaşır suyu ve sirke gibi, kalıcı leke çözümü tekniklerini kullanabilirsiniz. Burada çok önemli bir uyarımızda, bu tarz temzilikleri eldiven kullanarak yapmanızdır. Tuvaletinizin bu temizliğine dikkat etmezseniz, bir süre sonra, tuvaletlerde ne yazık ki, sarı ve pasa benzer lekeler oluşacaktır. Taharet giderin ağzında oluşabilecek bu lekeleri temizlemek, hem hijyeniniz hem de temiz bir görüntü için çok önemlidir.

4 – Banyonuzdaki çöp kovasını ve klozet fırçalığını, haftada bir kez komple güzelce yıkayın. Ayrıca, tuvalet fırçasını kullandığınızda, kabına koymadan, klozet içinde sifonu çekerek temiz bir şekilde yerine bırakın. Banyodaki çöp kovasına, poşet geçirerek kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, hem kokmasını, hemde mikrop oluşumunu engellemek için, çöp kutusundaki poşeti değiştirmek size daha pratik bir çözüm sağlayacaktır.

Sağlık ve hijyen için, temiz bir banyo ve tuvalet şart;

5- Gerek iş hayatımız, gerek sokak hayatımızdaki vücud yorgunluğu atmak için, hemen her gün duş alırız. Vücudumuzun temizliği için, bu önemli işlerimiz bittikten sonra, vücudumuzdaki kir ve akıntıların, beyaz duş zeminindeki kirini önlemek için, banyodan sonra, biraz deterjan ile fırçalayıp bırakırsanız, banyonuz her zaman bembeyaz ve bir sonraki banyo için hazır bir kıvamda sizi bekler.

6 – Banyonuzdaki fayans ve derzlerin temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü, dışarıdan en pis görülebilecek yerler olmasıyla beraber, düzenli temizliğini yapmazsanız, derzlerdeki küfler, lekelerden dolayı, kötü kokular meydana gelir. Ayrıca üzerinde, mat ve kireçlenmiş bir tabaka oluşarak, çirkin bir görüntüye yol açar. Ayrıca aynı kireçlenme ve lekeler, lavabo ve banyo musluğunda da oluşur.

Sık sık, musluklarınızı leke sökücü ile fırçalarsanız, tertemiz ve parlak bir görünümle, istediğiniz hijyende kullanmaya devam edersiniz.

1991 yılında bu zamana, yardımcı bayan firması olarak, ev işlerine yardımcı arıyorum, yatılı yardımcı arıyorum, gündüzlü yardımcı arıyorum diyen tüm ihtiyaç sahiplerine yanında olmaya devam ediyor. Profesyonel ve kurumsal bir yardımcı bayan şirketi ile çalışıp, ev hizmetlerine personel almak istiyorsanız, en iyi yardımcı ajansı, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 19.12.2018

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?