Arnavut Ciğeri Tarifi

Aileniz ve misafirleriniz için kendi ellerinizle yapabileceğiniz nefis ve çok lezzetli Arnavut ciğeri tarifini birlikte yapmaya ne dersiniz? Dışarıdan sipariş vermenize gerek kalmayacak bu tarifimizle, Arnavut ciğeri nasıl yapılır ? sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut ciğeri malzemeleri;

  • 750 gram dana ya da kuzu ciğer isteğinize bağlı
  • 1 – 1.5 su bardağı un
  • Patates 2 adet  
  • Soğan 2 adet
  • Birkaç tutam maydanoz
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • İsot ya da sumak tercihinize bağlı
  • 1 çay kaşığı tuz

Vermiş olduğumuz malzemeleri isteğinize bağlı çoğaltabilirsiniz ya da azaltabilirsiniz.

Arnavut ciğeri hazırlanışı ;

İster kendiniz ciğerin zarını ve damarlarını kesip temizleyebilirsiniz isterseniz de kasapta temizlenmiş ve küp küp doğranmış olan ciğerlerimizi, suda birkaç kez yıkadıktan sonra bir köşeye alıp suyunun ve kanının iyice akmasını bekliyoruz. Bu sırada patatesleri küp küp doğrayalım,  maydanoz larımızı doğrayalım, soğanlarımızı ay şeklinde kesip hazır hale getirelim.

Ciğerlerin suyu iyice süzüldükten sonra, 1-1.5 su bardağı unu geniş bir kaseye döküp, ciğerleri unlayalım. Unladığımız ciğerleri süzgece alıp silkeleyelim ve fazla undan kurtarmış olalım.

Daha sonra 2 ayrı tavaya yağı alıyoruz, bir tava da küp şeklinde doğradığımız patatesleri diğer tava da ise ciğerlerimizi kızartmaya başlayalım. Ciğerleri kızartırken fazla karıştırmadan ve en az 2-3 dakika kalacak şekilde kızartalım ve pişirdiğimiz ciğerlerin fazla yağının süzülmesi için havlu kağıt üzerine alalım. Aynı işlemi patatesler içinde yapalım ve fazla yağından arındıralım.

Derin bir kaba ay şeklinde kestiğimiz soğanları, 1 çay kaşığı tuz ile karıştırıp ovuşturalım, üzerine sırasıyla; 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber , 1 çay kaşığı kimyon, bir çay kaşığı isot ya da sumak tercihinize bağlı ekleyelim. Malzemeleri karıştırıp harmanlayalım ve servis edeceğimiz tabağa önce ciğerlerimizi koyalım, üzerine harmanladığımız malzemeleri koyup servis edelim.

Arzunuza bağlı ister sıcak isterseniz de soğuk olarak yiyebilirsiniz. Evinizde kolayca yapabileceğiniz Arnavut ciğeri tarifini sizler için kaleme aldık. Umarım deneyip bu harika lezzetin tadını bakarsınız.

Pratik 3 farklı akşam yemeği tariflerimizi okunuz mu?
Sütlü İrmik Tatlısı tarifimizi okunuz mu?

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
22.08.2019

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?