Komisyonsuz Danışmanlık Şirketleri

İnsanlar her zaman, bir ürün bir hizmet istediklerinde, en iyisini en ucuza ve hatta bedavaya, nasıl sahip olurum bulmak ister. Evde bakıcı hizmeti veya evde yardımcı hizmeti almayı isteyip de, bu yardımcı elemanı hiçbir masrafsız nasıl bulabilirim diye düşündüklerinde, türlü ilan siteleri ve türlü tanıdıkları araya sokarak ihtiyacını gidermeye çalışır. İşte tamda bu noktada, bu haftaki yazımızda, 32 Yıllık kurumsal ve profesyonel yardımcı bayan şirketi olarak, komisyonsuz danışmanlık şirketleri ile ilgili sizi bekleyen tehlikeleri ve almanız gereken tedbirleri kaleme aldık.

İşe eleman alımı sürecini etkili bir şekilde yönetmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 

  • İşe alım sürecini başlatmadan önce, evde hangi konularda ihtiyaç duyulduğunu ve bu pozisyon için gerekli niteliklerin neler olduğunu belirlemek önemlidir. İhtiyaç analizi, iş tanımı ve iş gereksinimlerinin netleştirilmesini içerir. Ev işlerine yardımcı konusunda desteğe ihtiyacınız varsa, evin tüm temizliğini, ütü ve yemek gibi konuları da becerebilecek aday işe almalısınız.
  • Aday konusunda araştırma yapmada evvel, iş tanımını, gereksinimleri ve evdeki bireylerle ilgili beklentilerini açıkça belirtmelidir. En baştan, işin tanımını netleştirmek iki taraf içinde şeffaf ve verimli bir adım olacaktır.
  • Ön eleme yapıldıktan sonra, uygun adaylarla mülakat sürecine geçirin. Bu süreç, telefon mülakatları, online mülakatlar, yetkinlik bazlı mülakatlar veya grup mülakatları gibi farklı aşamalardan oluşabilir.
  • Adayın ailenize uyumu en önemli konudur. Kültür ve yaşam tarzı olarak, uyum, saygı ve sevgi içinde çalışmak, iki taraf içinde karşılıklı olarak çok önemlidir.
  • İşe alacağınız kişinin özel hayatı ve yaşam tarzı da açık ve net olmalıdır. Çalışmasını engelleyecek, sağlık sorunları veya bakmakla yükümlü olduğu yakınları gibi konuları karşılıklı olarak açıkça konuşmalısınız.
  • Referans Kontrolü: Son adaylar arasından seçim yapmadan önce, referans kontrolü yapın. Önceki işverenler aday hakkında geri bildirim almak, adayın geçmiş performansını ve uyumunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.
  • Eve yardımcı bayan adayı belirledikten sonra, iş teklifi yapın ve işe alım sürecini tamamlayın. Teklif sürecinde, maaş, avantajlar ve iş koşulları gibi detayları açıkça belirtin ve adayın teklifi kabul etmesi aşamasında, uzun vadeli memnuniyeti ve istikrarı göz önünde bulundurun.

 

Kurumsal firmadan değil de kendi çabalarınızla işe alacağınız adaydaki sizi bekleyen riskler;

 

Çevreden bulunan, referanslı farklı alanlarda olan( evde değil de farklı sektörlerde çalışmış), oturma izni olmayan, yatılı yardımcı bayan olsun, gündüzlü yardımcı bayan olsun ikamet adresini vermeyen, eski işverenlerden referans alma konusunda yetersiz olan, kısa kısa ve sık iş değiştiren, ailesi ile ilgili konularda net olmayan adaylar ile ilgili büyük riskler söz konusudur. Kaçak bir ev işlerine yardımcı eleman, her suçu işlemeye açıktır. Çünkü yaslar yanında zaten değildir. Sizde bu kişiyle çalışarak, bütün güvenlik önlemlerini çiğnemiş ve suç işlemiş olacaksınız. En önemlisi de, sevdiklerinizi riske atmış olursunuz. Referansı olmayan bir insanın iş konusunda ne kadar iyi hizmet vereceğini bilemezsiniz. Oturma izni olmayan kaça insanları çalıştırmak demek, her an ortadan kaybolabilir ve kaybolduğu anda çok zor durumda kalırsınız demek.

Herşeyin bir varoluş hikayesi vardır. Emeğin ve her hizmetin olduğu gibi. Bu hizmeti atlayıp, kısa kolay yoldan kestirme kararlar alıp, araştırma eleme yapmadan eleman işe almanın bedeli çok daha ağır olabilir. Evinize, aile hayatınıza ve özel hayatınızın merkezine koyacağınız bu personel, sizin bütün hayatınız etkiler. Burada zihniyet olarak yapılan oda yapar, buda insan, bunun neyi eksik gibi baştan savma gözü karartmalar, her zaman şansla hareket etmez. İşinizi şansa bırakıp, sevdiklerinizi ve malınızı riskli durumlara düşürmemelisiniz. Sonuç olarak, komisyonsuz danışmanlık şirketleri ile çalışmak, hem canınınız hem de malınız konusunda yüksek risk taşımaktadır. Güvenilir ve kurumsal ellerden hizmet almak istiyorum ve eve yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 13.05.2024

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?