Ev temizliği için yardımcı hizmetler

Ev işlerine yatılı yardımcı, uzun yıllardır ev yardımcılığını meslek olarak yapan, ev işlerinde tüm sorumluluğu alan ve yöneten bir kişinin görevlerini tanımlar. Yatılı ev yardımcısı, ev sahibinin veya ailenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder ve evin düzenli, temiz kalmasını sağlamak için çalışır. Bu haftaki makalemizde, Ev temizliği için yardımcı hizmetler konusunda tavsiye ve önerilerimizi kaleme aldık.

Yatılı ev yardımcısı çalışma sistemi;

Temizlik için gerekli olan malzemeleri ve ekipmanları toplar. Bunlar temizlik bezleri, süngerler, temizlik solüsyonları, vakum veya süpürge, paspas, temizlik fırçaları vb. olabilir. Doğru zemin için doğru araç gereçleri ve deterjanları kullanır. Temizlik bez ve fırçalarını, evin hijyenine göre birbirine karıştırmadan kullanır. İlk önce ortalığı ve odaları düzenlemek için dağınıklığı azaltır, çöpleri boşaltır, kirli çamaşırları renklerine ayırarak yıkama işlemine başlar. İş yaparken de, asma ve yıkama işlemine devam eder. ve eşyaları yerlerine koyun. Ev, dubleks veya müstakil bir villa ise, evin üst katlarından başlayarak, aşağı doğru ilerleyerek kir ve tozu aşağı indirerek çalışır. Yatak odalarını, misafir odalarını, banyoları ve diğer üst kat odalarını temizler. Yatak takımlarını en az haftada bir defa değiştirir. Evin yüzeylerini önce detaylı süpürür, toz alır ve sonra da vileda yardımıyla siler. Evin kullanılmayan katlarına haftada bir bu temizliği yapar fakat yaşanılan bölgeleri, gün aşırı temizliğini yapar. Özellikle mutfak ve banyo çöplerini her gün yeniler.

Düzen içinde çalışma;

 

Evin, alan olarak çok büyük olduğu ve ailenin kişi sayısının yoğunluğuna bakılarak, gündüzlü yardımcı, yatılı yardımcı, ev aşçısı, bebek varsa çocuk bakıcısı, yaşlı varsa yaşlı bakıcısı, hasta varsa hasta bakıcısı, bahçe için bahçıvan, ulaşım için özel makam şoförü gibi bir veya birden fazla ev personeli çalıştıran aileler olmaktadır. Bu tarz büyük evlerde, diğer çalışanlarla işbirliği oluşur ve sorumlu oldukları görev tanımlarının ayrımı yapılarak çalışılır. Evde yatılı yardımcı veya gündüzlü yardımcı olarak çalışan yardımcı bayan, salon ve oturma odalarını temizler. Mobilyaların, koçakların tozunu alır, en az haftada bir koltuk altlarını süpürür siler. Halı kullanılan evlerde, ayda bir halı şampuanı ile halının tozunu siler. Halılar 6 ayda bir yıkamaya gönderilir. Eğer varsa, çalışma odası veya ofis gibi diğer odaları da temizler. Evin perdelerini, normal boyutta ise, makinada yıkanabilir ise en az 2-3 ayda bir temizliğini yapar. Perdeler, stor şeklinde, çok büyük ve makinada yıkanmaz ise, ev sahibinin istediği aralıklarda kuru temizlemeye gönderilir. Camların temizliği ise, yazın ayda bir, kışın ise hava durumuna göre daha uzun aralıklarda temizlenir.

 

Her gün kullanılan mutfak düzeni;

 

Sadece mutfağa ait, temiz bir bez veya sünger kullanarak mutfak tezgahlarını düzenli olarak temizler. Yüzeyleri temizlemek için uygun bir temizlik solüsyonu veya deterjan kullanır. Tezgahlarınızı özellikle her yemek yaptıktan sonra siler, bulaşıkları mümkün olan en kısa sürede bulaşık makinesine yerleştirir. Ayda bir mutfak dolap içlerinin tozunu alır, mutfak dolap kapaklarını ve çekmece yüzeylerini, her gün leke kontrolü yaparak siler. Buzdolabı içinde, tarihi geçmiş veya çürümüş yiyecek bırakmaz. Buzdolabı içinin hijyenine dikkat ederek düzenli siler. Bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga vb. tüm mutfak eşyalarının iç dış temizliğini düzenli periyotlarla yapar. Tencere ve tavaları çizmeden dikkatli ve özenli kullanır. Mutfak bezlerinin temizliği, masa örtüsü temizliği ve kurulama havlularının temizliğini dikkatlice ve düzenli yapar. Mutfak lavabosunu düzenli olarak, lavabo temizleyicisi veya karbonat ve limon suyu gibi doğal temizleyiciler ile temizler. Mutfakta çöp bekletmez. Özellikle kesme tahtası, bıçaklar, tencereler ve tavalar gibi sık kullanılan eşyaları sağlıklı bir şekilde yıkar. Yemek hazırlığından sonra mutfak aletlerini ve ekipmanlarını özenli kullanır. Her gün mutfağı süpürür ve siler.

 

Hijyen kuralları ve yapılacaklar;

 

Kullanılan malzemeler; Kauçuk eldiven, temizlik bezi, sünger, tuvalet fırçası, temizlik solüsyonları (tuvalet temizleyici, yüzey temizleyici, cam temizleyici vb.) gibi temizlik için gereken ekipman ve malzemelerini kullanır. Fırçayla tuvaletin iç yüzeylerini ovulması, kenar ve alt bölgelerinin silinmesi, tuvalet klozet kapağı, kenarları ve alt kısımları temizliğini yapar. Lavabo, duş ve küvetin ovularak temizlenmesini sağlar. Kireç, sabun kalıntıları ve lekeleri oluşmaması için, düzenli olarak detay temizlik yapar. Cam temizleyici kullanarak aynaları ve cam yüzeyleri temizler. Gün aşırı el yüz havlularını değiştirir. Bornozları haftada 1 gün yıkar. Banyo dolap içlerini en az ayda bir defa boşaltır ve siler. Hafta bir banyo paspaslarını yıkar ve bitmeden tuvalet kağıdı stoğunu yapar. Temel kullanım malzemeleri, deterjan ve temizlik malzemelerini tükenmeden alınması için eksik listesine ekler. Çöpleri boşaltır ve sık aralıklarla çöp torbasını değiştirin. Saç fırçalarını temizler, boşalan el sabunu kabını doldurur.

 

Teras, balkon ve veranda temizliği;

 

Teras, balkon veya veranda temizliği yaz ve kışa aylarına göre değişir. Özellikle yaz aylarında, açık alanda biriken tozu ve kirleri temizlemek için bir süpürge veya fırça yardımıyla temizlik yapılır. Plastik veya metal mobilyaları sabunlu suyla yıkayıp durulanır. Ahşap mobilyaları temizlemek için uygun ahşap temizleyici veya sabunlu su kullanılır. Teras, balkon veya veranda zeminini süpürülür. Yüzeydeki yaprakları, tozu ve diğer kalıntılar temizlenir. Zemini temizlemek için su hortumu veya kova ile bol su ile yıkanır. Eğer teras, balkon veya veranda camlı bir alana sahipse, cam yüzeyleri temizlenir. Teras, balkon veya verandasında, bitki ve çiçekler varsa, onların bakımı ve sulanması ihmal edilmez. Özellikle duvarlarda, korkuluklarda ve köşelerde biriken örümcek ağlarını ve tozları temizlenir. Çok katlı, büyük evlerde, duvardan duvara devasa camlarda ve yüksekliklerde, ev sahibi düzenli olarak bir temizlik şirketi ekibi ile çalışması gerekir.

 

Avrupa Yakası Yatılı yardımcı aranıyor semtleri;

 

Yatılı yardımcı aranıyor Levent

Yatılı yardımcı aranıyor Sarıyer

Yatılı yardımcı aranıyor Tarabya

Yatılı yardımcı aranıyor Etiler

Yatılı yardımcı aranıyor Ulus

Yatılı yardımcı aranıyor İstinye

Yatılı yardımcı aranıyor Zekeriyaköy

Yatılı yardımcı aranıyor Yeniköy

Yatılı yardımcı aranıyor Şişli

Yatılı yardımcı aranıyor Beşiktaş

Yatılı yardımcı aranıyor Taksim

Yatılı yardımcı aranıyor Beyoğlu

Yatılı yardımcı aranıyor Kâğıthane

Yatılı yardımcı aranıyor Kemerburgaz

Yatılı yardımcı aranıyor Eyüp

Yatılı yardımcı aranıyor Göktürk

Yatılı yardımcı aranıyor Gaziosmanpaşa

Yatılı yardımcı aranıyor Fatih

Yatılı yardımcı aranıyor Merter

Yatılı yardımcı aranıyor Zeytinburnu

Yatılı yardımcı aranıyor Bakırköy

Yatılı yardımcı aranıyor Ataköy

Yatılı yardımcı aranıyor Yenibosna

Yatılı yardımcı aranıyor Halkalı

Yatılı yardımcı aranıyor Küçükçekmece

Yatılı yardımcı aranıyor Florya

Yatılı yardımcı aranıyor Yeşilköy

Yatılı yardımcı aranıyor Bahçelievler

Yatılı yardımcı aranıyor Ortaköy

Yatılı yardımcı aranıyor Nişantaşı

 

Anadolu Yakası Yatılı yardımcı aranıyor semtlerimiz;

 

Yatılı yardımcı aranıyor Kadıköy

Yatılı yardımcı aranıyor Altunizade

Yatılı yardımcı aranıyor Acıbadem

Yatılı yardımcı aranıyor Erenköy

Yatılı yardımcı aranıyor Kozyatağı

Yatılı yardımcı aranıyor Moda

Yatılı yardımcı aranıyor Göztepe

Yatılı yardımcı aranıyor Fenerbahçe

Yatılı yardımcı aranıyor Feneryolu

Yatılı yardımcı aranıyor Ataşehir

Yatılı yardımcı aranıyor Ümraniye

Yatılı yardımcı aranıyor Çekmeköy

Yatılı yardımcı aranıyor Sancaktepe

Yatılı yardımcı aranıyor Çamlıca

Yatılı yardımcı aranıyor Suadiye

Yatılı yardımcı aranıyor Bostancı

Yatılı yardımcı aranıyor Maltepe

Yatılı yardımcı aranıyor Kartal

Yatılı yardımcı aranıyor Pendik

Yatılı yardımcı aranıyor Kurtköy

Yatılı yardımcı aranıyor Üsküdar

Yatılı yardımcı aranıyor Küçükbakkalköy

Yatılı yardımcı aranıyor Beykoz

Yatılı yardımcı aranıyor Kavacık

Yatılı yardımcı aranıyor Kısıklı

Yatılı yardımcı aranıyor Kandilli

Yatılı yardımcı aranıyor Rasathane

 

Günümüz şartlarında, Ev temizliği için yardımcı hizmetler istenilen ve beklenen bir hizmettir. Görevlerini bilen ve tecrübeli yardımcı, etraftan, komşudan ve tanıdıktan bulmak pek mümkün değildir. Çünkü modern hayatta beklentiler değiştiği gibi, tecrübe ve hizmet kalitesinin seviyeleri de artmış bulunmaktadır. Yardımcı personel danışmanlık firmaları aracılığı ile, yatılı ev yardımcısının, iş bilen ve tecrübeli olarak, profesyonel ev hizmeti vermesi beklenmektedir.  Evime yatılı yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 15.03.202

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşın
Etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Gündüzlü, Yatılı, Güvenilir ve Tecrübeli Yardımcı Bayan için Doğru Adrestesiniz.
error:
Mesaj Gönder
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Şimdi Whatsapp'tan Ulaş!
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?